Zwyciężczynią tegorocznej edycji jest Karolina Pieniążek, która podbiła serca jurorów swoją kolekcją „UNIVERSUM 22”.
Łódź Young Fashion dobiegło końca. Karolina Pieniążek ze „Złotą Nitką”
W sobotę, 23 listopada 2024 r., obyła się finałowa gala w ramach 8. edycji Łódź Young Fashion. O statuetkę Złotej Nitki i nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 złotych walczyło w tym roku dwunastu finalistów, wybranych z ponad stu zgłoszeń. Byli to: Bartosz Borowski, Alex Hayel, Rafał Klacza, Zuzanna Kordiukiewicz, Marlena Krawczyk, Marta Kuropatwińska, Oliwia Matlak, Zuzanna Olszewska, Karolina Pieniążek, Adrian Rusowicz, Maciej Stańczak i Weronika Surdacka.Finaliści zaprezentowali swoje kolekcje w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP podczas pokazu konkursowego, reżyserowanego przez Waldka Szymkowiaka. – Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi, stąd tak ogromne zainteresowanie konkursem – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs.
Kto oceniał prace młodych projektantów? Byli to: Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Łodzi, projektantka mody – Gosia Baczyńska, reżyserka pokazów mody – Kasia Sokołowska, dyrektor kreatywna Viva!Moda – Agnieszka Ścibior, projektanci mody tworzący duet MMC Studio – Ilona Majer oraz Rafał Michalak, szef działu mody magazynu „Elle” – Marcin Świderek, laureat Złotej Nitki 2023 – Tomasz Umbras, laureatka Łódź Young Fashion 2018 – Laima Jurca, artistic director w LPP S.A. – Karolina Czajkowska.
Kolekcja Karoliny Pieniążek na gali finałowej Łódź Young Fashion 2024. / foto Sebastian Glapiński
Zdaniem jury najlepszą kolekcję zaprezentowała Karolina Pieniążek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoją kolekcją "UNIVERSUM 22" zaprasza do świata opartego na wspomnieniach i wizjach sennych; tytułowe uniwersum to azyl i dom z dzieciństwa. W swoich projektach połączyła ubiór z surrealistycznymi formami rzeźbiarskimi, torbami oraz autorską biżuterią. Tworzyła je z materiałów w większości z drugiej ręki lub tych znalezionych w rodzinnym domu, co dodatkowo podkreśliło symbolikę kolekcji.
– Obrady jury zawsze są burzliwe, ale w tym roku zdarzyła się rzecz wspaniała – poziom był absolutnie wysoki. Oglądanie gali, prób generalnych i samych kolekcji było dla nas wszystkich ogromną przyjemnością
– mówiła Kasia Sokołowska, przewodnicząca jury.
I dodała:
– To wyobraźnia, wizja, emocje i absolutna swoboda w posługiwaniu się językiem projektowania na wielu poziomach – znaczeniowym, projektowym, ubraniowym i akcesoryjnym, czyli całościowe, kompletne myślenie o kolekcji zadecydowały o wyborze zwycięzcy.
Z uwagi na bardzo wysoki poziom konkursu jurorzy postanowili przyznać wyróżnienie honorowe — trafiło do Bartosza Borowskiego za kolekcję „RECOVERY”.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Tu jest klimat ulicy, prawdziwego targu. Za nami święto czytelników na dworcu Łódź Fabryczna [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.