Nowa lodówka społeczna na Retkini
Przy parafii pw. Najświętszej Eucharystii na łódzkiej Retkini stanęła nowa lodówka społeczna – siódma z inicjatywy miasta i firmy Beko Europe. Inicjatorem umiejscowienia lodówki przy ul. Popiełuszki 9 była Rada Osiedla Retkinia Zachód – Smulsko oraz miejscowa parafia.
Obiekt został wyposażony również w kuchenkę mikrofalową i społeczną szafę, do której można włożyć np. ubrania, książki czy zabawki.
— Na Retkini działa już jedna lodówka, ale w zupełnie innej części osiedla i mieszkańcy zachodnich rejonów Retkini mają do niej zbyt daleko, by korzystać z niej regularnie. Dlatego pomyślałam, że byłoby świetnie, jeśli udałoby się uruchomić taką lodówkę także tutaj
– mówi Marzena Zaręba, przewodnicząca Rady Osiedla Retkinia Zachód - Smulsko.
Lodówka działa całodobowo. Można do niej włożyć nadmiar jedzenia, a osoby w potrzebie mogą się poczęstować – bez żadnych ograniczeń czy weryfikacji. Produkty, które tam zostawiamy, muszą być szczelnie zapakowane i nadawać się do spożycia.
Gdzie jeszcze w Łodzi są takie lodówki?
Nowa lodówka na Retkini to już siódmy taki punkt prowadzony przez łódzki MOPS we współpracy z firmą Beko. Pierwsza działa od ponad trzech lat przy ul. Kilińskiego 102/102a. Oprócz nich w Łodzi funkcjonuje również 16 innych lodówek społecznych, które prowadzi Stowarzyszenie „Chleba Naszego”, a także trzy jadłodzielnie pod opieką grupy Foodsharing Łódź. Jedna z jadłodzielniprzy ul. Objazdowej 17 działa całodobowo. Pozostałe dwie są dostępne w określonych godzinach.
źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi
W Polsce marnuje się rocznie prawie pięć ton żywności
Lodówki społeczne mogą stać się rzeczywistym narzędziem walki z marnowaniem żywności.
– Jak wynika z ostatnich badań, w Polsce marnuje się rocznie prawie pięć milionów ton żywności. Najwięcej, bo aż 60 procent, pochodzi z gospodarstw domowych. (...) Zasada działania lodówek społecznych jest prosta: każdy może dzielić się z każdym
– mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi.
Badania Too Good To Go i Kantar Public pokazują, że w okresie świąt wielkanocnych do śmietników najczęściej trafia… sałatka jarzynowa (62 proc. odpowiedzi) oraz jajka na twardo (21 proc.).
– Wierzymy, że każda kolejna lodówka, szczególnie uruchamiana w tak symbolicznym czasie jak święta wielkanocne, może być impulsem do dzielenia się dobrem
– zaznacza Zygmunt Łopalewski z Beko Europe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.