reklama
reklama

Zaprezentowano sześć koncepcji wyglądu Centralnego Portu Komunikacyjnego! Zobacz wizualizacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Opublikowane projekty posłużą jako inspiracje przy tworzeniu planu generalnego lotniska, który ma być gotowy w 2020 roku. Docelowo port ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie.
reklama

Sześć słynnych pracowni architektonicznych. Sześć śmiałych, futurystycznych wizji. Jedno miejsce – Centralny Port Komunikacyjny. Lotnisko, które ma odmienić pozycję Polski na arenie międzynarodowej i sprawić, że Łódź i Warszawa staną się sobie bliższe niż kiedykolwiek.

Właśnie zaprezentowano sześć wstępnych projektów terminala CPK oraz węzła kolejowego, które wspólnie będą tworzyć ogromny hub umożliwiający wygodne podróże z Polski do najdalszych miejsc na świecie. Autorami koncepcji są sławne biura projektowe: Chapman Taylor, Foster+Partners, Grimshaw, Zaha Hadid Architects, Benoy oraz Pascall+Watson.

- Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę – stwierdził Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK

Gigant ze stali, szkła i… roślin

Przedstawione koncepcje, choć różnią się co do kształtu portu, rozwiązań technicznych czy zagospodarowania przestrzeni, łączy jedna cecha: CPK ma być ogromnym lotniskiem z przeszklonymi wnętrzami i dużą ilością zieleni. Naturalne światło ma z jednej strony pomagać pasażerom w orientacji w tak pokaźnych rozmiarów obiekcie, a z drugiej – nadać całej bryle lekkości i „niegroźnego”, nieprzytłaczającego charakteru. Z kolei „zielony trend”, tak wyraźnie obecny w nowoczesnej architekturze, będzie cechą charakterystyczną polskiej inwestycji. Na terenie CPK projektanci przewidzieli wyspy zieleni, zbiorniki wodne, a nawet „miejsca ciszy”. Obecność bujnej zieleni na pewno odciśnie silne piętno na wyglądzie lotniska. Pracownia Chapman Taylor zaproponowała wybudowanie m.in. systemu ogrzewania i chłodzenia wykorzystującego gruntowe pompy ciepła, mechanizmu umożliwiającego wytwarzanie biopaliwa i zbieranie wody deszczowej. Elektryczne samochody będą dowozić pasażerów na płytę lotniska, a inteligentne systemy zarządzania – dbać o szybkość odpraw i bezpieczeństwo pasażerów.

Port Solidarność

Z kolei pracownia Grimshaw zaproponowała koncepcję „demokratycznego hubu”, nawiązując tym samym do spuścizny „Solidarności”. Równowaga – to słowo klucz, które ma umożliwić zrozumienie całego pomysłu. Ich projekt zakłada stworzenie obiektu zracjonalizowanego pod względem wielkości, co usprawni poruszanie się po nim i skróci czas przesiadek oraz dystans do przebycia dla pasażerów. Przestrzenie handlowe, eventowe, infrastrukturalne oraz wypoczynkowe mają tworzyć harmonijną całość, oferując przyjemne wrażenia z przebywania na terenie lotniska oraz minimalizując stres związany z podróżą.

Port ma być oddany do użytku w 2027 roku, a o jego ostatecznym wyglądzie zadecyduje międzynarodowy konkurs. Już teraz wiadomo jednak, że architekci będą inspirować się najlepszym lotniskami świata m.in. Singapur Changi. Koszt całej inwestycji jest wstępnie szacowany na kwotę 31 – 35 mld złotych. Pierwszym etapem realizacji projektu będzie stworzenie do końca 2020 roku planu generalnego lotniska, czyli swoistej „mapy drogowej”, która wytyczy kierunek rozwoju lotniska na pierwsze 25 lat. Z kolei we wtorek, 25 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Społecznej ds. Centralnego Port Komunikacyjnego, która będzie organem doradczym podczas działań związanych z przejmowaniem gruntów pod inwestycję.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama