reklama
reklama

Katastrofy budowlanej na Siewnej można było uniknąć? Radny ujawnia protokół z kontroli mostku w 2023 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Katastrofy budowlanej na Siewnej można było uniknąć? Radny ujawnia protokół z kontroli mostku w 2023 roku - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Zawalony mostek na Siewnej w Łodzi | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Wychodzą na jaw kolejne fakty o mostku nad rzeką Bałutką, który uległ zawaleniu w lipcu 2024. Chodzi o ulicę Siewną, która od momentu zdarzenia jest nieprzejezdna. Mieszkańcy skarżą się na ogromne korki, miejscowy radny ujawnia dokumenty z kontroli mostku w 2023 roku.
reklama

O tym, jak ważny jest mostek nad rzeką Bałutką na ulicy Siewnej, można się przekonać wybierając się w okolicach Złotna i Teofilowa.

Złotno i Teofilów toną w korkach - kiedy odbudowa mostku na Siewnej?

Każdego dnia tysiące kierowców i podróżnych komunikacji miejskiej stoją w kilometrowych korkach m.in. na Konstantynowskiej, Krakowskiej, Złotno, Rąbieńskiej i dalej Szczecińskiej. Jest to efekt nie tylko remontów m.in. na Krakowskiej czy Szczecińskiej, ale również zawalonego mostku nad rzeką Bałutką.

Do katastrofy budowlanej na ulicy Siewnej doszło w nocy z 12/13 lipca. Od tego czasu autobusy MPK Łódź kursują objazdem, innej drogi szukają mieszkańcy, a przejście w okolicy mostku możliwe jest jedynie dla pieszych i rowerzystów.

O problemach, jakie generuje brak przejazdu przez mostek pisaliśmy na portalu TuLodz.pl.

Szokujące informacje o stanie technicznym mostku nad rzeką Bałutką

Sprawą interesują się także miejscy radni, którzy apelują do władz Łodzi o nieprzeciąganie terminu odbudowy wiaduktu. Na jaw wychodzą także nowe fakty, które przedstawia Marcin Gołaszewski, radny Koalicji Obywatelskiej/Nowoczesnej.

- O dokumenty dotyczące przeglądów rocznych/pięcioletnich zgłosiłem się zarówno do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, jak i do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 

- mówi Marcin Gołaszewski, radny Koalicji Obywatelskiej/Nowoczesnej.

I dodaje:

- Podczas gdy odmówiono mi ich w ZDiT, twierdząc, że są one materiałami niejawnymi, otrzymałem je natomiast od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego. Jest to ostatni protokół z października 2023 roku, który rzuca jednoznaczne światło na stan mostu i pilną konieczność naprawy. Teraz rozumiem, dlaczego urząd miasta za wszelką cenę nie chciał udostępnić mi m.in. tego protokołu.    

Z protokołów, do których dotarł radny Gołaszewski wynika, że już w ubiegłorocznym protokole była zamieszczona adnotacja „Ubytki skarp mogące prowadzić do podmycia nawierzchni jezdni i fundamentów przyczółków powodując utratę stateczności obiektu”.

Włos na głowie jeży także ocena nasypów i skarp – zero. Nieco „lepiej” jest jeśli chodzi o ocenę ogólną obiektu – 2,00.

Ile będzie kosztować odbudowa mostku na Siewnej?

W zaleceniach pokontrolnych znalazło się „odtworzyć skarpy”. Miało się to wydarzyć do 30 listopada 2023 r., a wartość robót została wyceniona na 5000 złotych.

- W punkcie dotyczącym zagrożenie katastrofą budowlaną jest wprost napisane o ubytkach skarp, które w konsekwencji skutkować mogą zniszczeniem mostu. Przyczółki i skarpy zostały ocenione na zero, a do 30 listopada 2023 r. był obowiązek podjęcia działań naprawczych. Nic nie zrobiono w tej sprawie. Naprawę wyceniono na 5000 zł, jako prace, które powinny być wykonane, tymczasem nikt się nie wysilił, żeby to naprawić. Aktualnie mamy także sytuację, że zamiast 5000 zł, most będzie kosztował pewnie milion, może półtora. Ktoś za to powinien ponieść odpowiedzialność w zakresie niedopełnienia obowiązków skutkujących katastrofą budowlaną

- dodaje Marcin Gołaszewski.

Radny zamierza dalej dociekać prawdy o protokołach z poprzednich lat i nie kryje, że zamierza skierować sprawę ukrywania przed nim dokumentów na drogę sądową.

- Urząd ewidentnie ukrywa dokumenty, które mogą rzucać światło na tę kwestię. Podstawą demokratycznego państwa prawa jest transparentność instytucji publicznych i ich działań. Próba ukrycia dokumentów podważa zaufanie obywatela do tych instytucji. W przypadku dalszego oporu ze strony urzędu miasta Wojewódzki Sąd Administracyjny powinien wypowiedzieć się w tej sprawie

- wyznaje radny.

Miejscy urzędnicy sprawy komentować nie zamierzają, ale jednocześnie zaznaczają, że

- Miasto Łódź jest zainteresowane tylko i wyłącznie jak najszybszą odbudową mostu na ul. Siewnej. Sprawa mostu prowadzona jest przez Prokuraturę i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łodzi. W związku z powyższym nie komentujemy jej szczegółów

- informuje Urząd Miasta Łodzi.

Według ostatnich zapowiedzi magistratu odbudowa mostku na Siewnej ma się rozpocząć na jesień 2024, a nowym obiektem mamy pojechać już na wiosnę 2025 roku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama