reklama
reklama

Zbrodnia nie ma płci. Pomóż w ujęciu groźnych przestępców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbrodnia nie ma płci. Pomóż w ujęciu groźnych przestępców - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMorderstwa, sprzedaż narkotyków, kradzież i oszustwa, czy handel ludźmi – okazuje się, że do najcięższych przestępstw są zdolne tak samo kobiety, jak mężczyźni. Kolejna edycja kampanii medialnej organów ścigania Unii Europejskiej głosi, że "zbrodnia nie ma płci". Na specjalnej stronie internetowej umieszczono twarze 21 przestępców, pilnie poszukiwanych przez unijne organy ścigania za ciężkie zbrodnie.
reklama

Określenie roli płci w przestępczości jest przedmiotem wielu badań, acz w większości opracowań uwaga koncentruje się na płci ofiary, a znacznie rzadziej sprawcy. Tymczasem ostatnie dziesięciolecia wskazują, że rośnie ilość kobiet podejmujących się działalności przestępczej. Naukowcy próbują tłumaczyć to zjawisko i wysuwają m.in. hipotezy uwolnienia kobiet w kontekście norm kulturowych, co zrównało ich status z mężczyznami, czy także postęp technologiczny.

Zbrodnia nie ma płci

Crime has no gender – pod takim hasłem przebiega kolejna odsłona kampanii medialnej: EU Most Wanted, czyli najbardziej poszukiwani przestępcy Europy. Opublikowane w ramach projektu sylwetki najpilniej poszukiwanych przestępców na Starym Kontynencie potwierdzają hipotezę, że kobiety w działalności przestępczej dorównują mężczyznom.  

reklama

Kampania Crime has no gender nie służy wywołaniu szoku wśród opinii publicznej, czy piętnowaniu kobiet, ale zwraca uwagę na zmianę społeczną, która zachodzi w społeczeństwach Europy, a także ma pomóc organom ścigania w zidentyfikowaniu i ujęciu najbardziej groźnych przestępców. W tym celu państwa członkowskie Unii Europejskiej, które włączyły się w kampanię, wskazały po jednym najpilniej poszukiwanym przestępcy. Lista obejmuje 22. groźne osoby, które uciekają przed organami ścigania poszczególnych państw.

Zgadnij, kto kryje się pod zbrodnią?

Kolejna odsłona tej akcji przyjęła formułę, w której odwiedzający stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender zostają postawieni przed zadaniem odgadnięcia płci przestępcy. - Mamy nadzieję, że w ten sposób więcej osób się zainteresuje i odwiedzi naszą stronętłumaczą inicjatorzy kampanii.

reklama

„Doświadczenie pokazało nam, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju” – dowiadujemy się o projekcie.

Skuteczność kampanii społecznych Most Wanted

Okazuje się, że tego typu akcje społeczne potrafią być naprawdę skuteczne. W ciągu ostatnich trzech lat, każda duża kampania komunikacyjna pozwalała na ujęcie kilku poszukiwanych zbiegów. Byli i tacy, którzy sami oddawali się w ręce wymiaru sprawiedliwości, wskutek presji, jaka poprzez kampanię była wywierana na nich oraz ich krewnych. Od początku realizacji projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, których wizerunki pojawiły się na stronie. Informacje o co najmniej 21 osobach poszukiwanych za ciężkie przewinienia zostały przekazane organom ścigania poprzez stronę internetową kampanii.

reklama

Groźni przestępcy mogą się przemieszczać po Europie

Most Wanted w Europie jest inicjatywą społeczności ENFAST (zrzesza zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów członkowskich UE), działającą od stycznia 2016 r. z pełnym zaangażowaniem sił Europolu. Domeną ENFAST jest lokalizowanie przestępców podejrzanych lub skazanych wyrokami za największe przestępstwa i podlegających europejskim nakazom aresztowania.

reklama

Odwiedź stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender. Może się okazać, że rozpoznasz kogoś z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie - mężczyznę lub kobietę. Każdy sygnał o poszukiwanych jest ważny dla policji i w rezultacie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Posiadający jakiekolwiek informacje o osobach, których wizerunki znajdują na stronie kampanii, są proszeni o wypełnienie formularza on-line lub zgłoszenie telefoniczne pod numer 997.

Źródło: KMP Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama