Reklama

Reklama

Zdecydujesz się na kamerkę Facebooka do domowego TV? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zdecydujesz się na kamerkę Facebooka do domowego TV? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już w październiku ma pojawić się na rynku nowy produkt od Facebooka, tzw. Portal TV. Urządzenie przypomina kamerkę internetową, którą można podłączyć do dowolnego telewizora. Dzięki nowemu produktowi Facebooka będzie można przede wszystkim prowadzić rozmowy wideo, ale nie tylko. Eksperci zwracają jednak uwagę na niejasną politykę przetwarzania informacji o użytkownikach społecznościowego giganta.  

Reklama

Portal TV od Facebooka ma pozwolić na prowadzenie wideo rozmów na dużych ekranach domowych telewizorów oraz umożliwić współdzielenie treści wideo i śledzenie rozmówcy w kadrze. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak kamerka internetowa i działa z wykorzystaniem komunikatorów należących do Facebooka, czyli Messenger’a i WhatsApp’a. Korzystający z Portal TV będą mogli też korzystać z zasobów wideo platformy Facebook Watch. Obsługą głosową otoczy użytkownika asystent głosowy – Alexa.

Niejasna polityka prywatności

Eksperci zwracają uwagę, że w kontekście niejasnych procedur przetwarzania informacji o użytkownikach Facebooka, potencjalni odbiorcy mogą podejść do tej oferty z pewną rezerwą.

Z funkcjami wspólnego oglądania filmów, śledzenia rozmówców i podążania za nimi w kadrze, Portal TV wydaje się ciekawy. Słowo “śledzenie” w kontekście Facebooka, kojarzy się jednak ostatnio z czymś innym. Po kryzysach związanych ze zbieraniem i udostępnianiem danych użytkowników, platformie będzie trudno przekonać do niego odbiorców – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Pisarski, twórca kanału YouTube „Michał Pisarski Tech”, recenzent serwisu AntyWeb.pl.

"Big Brother" na żywo?

Tym, którzy sięgnęli po kultową książkę Georga Orwella pt. „Rok 1984”, nowy produkt Facebooka może przywodzić na myśl maszyny zwane Teleekranami, które były powszechne w Oceanii, czyli fikcyjnym państwie utopijnym, gdzie obywatele byli stale inwigilowani na potrzeby utrzymania systemu społecznego.

Za pomocą teleekranów przypominających zwykłe domowe telewizory, tzw. Policja Myśli monitorowała w Oceanii zachowania ludzi. W efekcie domownicy znajdując się w pobliżu teleekranu ściszali głos i przybierali odpowiednie postawy, nabierali optymistycznych wyrazów twarzy, gdyż w każdej chwili byli obserwowani.

Gdy Orwell pisał swą powieść w 1949 roku, znany był już wynalazek telewizora, lecz dwukierunkowość przekazu za pomocą takiego urządzenia wydawała się futurologicznym wyobrażeniem, które jednak współcześnie stało się realne. Biorąc pod uwagę fakt, że sam twórca społecznościowego giganta, Mark Zuckerberg zasłania kamerkę swojego laptopa taśmą klejącą, nie sposób powstrzymać się tu od porównań z obrazem Orwella.

Eksperci rynku z rezerwą

Niepewność gwarancji prywatności użytkowników, jak i cena urządzenia Portal TV, która w pre-orderze wynosi 149 dolarów (czyli ok. 595,75 PLN), sprawia że eksperci raczej nie przewidują sukcesu nowego produktu Facebooka na światowych rynkach. Podobnie było z wcześniejszymi próbami wprowadzenia inteligentnych urządzeń przez firmę Zuckerberga, jak inteligentne głośniki z kamerami.  

Myślę, że ciepłe spoty reklamowe i slogan “private by design” na oficjalnej stronie Portal TV to za mało. Do tej pory gigant nie miał szczęścia do fizycznych urządzeń – Portal raczej tego nie zmienimówi Pisarski.

Przedpremierowe zamówienia na Portal TV można już składać na specjalnie dedykowanej temu produktowi Facebooka stronie internetowej: portal.facebook.com/products/portal-tv/. Oficjalny debiut Portal TV na rynku ma nastąpić w październiku tego roku.

Miesięcznie Facebook ma 2,41 mld aktywnych użytkowników, a 1,59 mld korzysta z tego serwisu społecznościowego codziennie. W drugim kwartale tego roku wpływy Facebooka wzrosły o 27,6 proc., do 16,89 mld dolarów. Firma odnotowała 2,62 mld dolarów zysku netto (5,11 mld dolarów rok wcześniej).

Źródło: WirtualneMedia.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy