reklama
reklama

Zielone zmiany w centrum. Co powstaje przy alei Kościuszki w Łodzi? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zielone zmiany w centrum. Co powstaje przy alei Kościuszki w Łodzi? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźDwa zielone obszary w centrum Łodzi przechodzą metamorfozę. Co ma się zmienić i o co apelowali mieszkańcy przed przebudową?
reklama

Trwa przebudowa zielonego terenu w centrum Łodzi

Mowa o posażu im. Anny Rynkowskiej i skwerze im. Lecha Kunki, znajdującymi się w samym centrum Łodzi – między al. Kościuszki a ulicami Wólczańską i Gdańską. Przebudowa trwa tam od ponad miesiąca; dotychczas ogrodzono i oznaczono cały teren, wycięto obumarłe drzewa. Usunięto też urządzenia i ogrodzenie placu zabaw na skwerze. 

Zniknęły stare ławki i kosze na śmieci, a także urządzenia zewnętrznej siłowni – te mają pojawić się w innej lokalizacji. Zdemontowano także nawierzchnię ścieżek i wykorytowano podłoże.

Na odnowionym terenie zielonym mają znaleźć się: ponad 40 nowych drzew, 10 tysięcy roślin, a także park sensoryczny, zabawki dla dzieci czy ogródek owocowo-warzywny. Z elementów dekoracyjnych – w tej lokalizacji powstanie tutaj też sucha rzeka.

reklama

Mieszkańcy mają ujrzeć tam wkrótce nowe ławki, fotele, leżaki obrotowe czy kosze na śmieci. Pojawią się również stojaki na rowery czy tablice edukacyjne, a także trejaże z żywej wikliny, pergole, plenerowa siłownia. Coś dla siebie będą mieć także zwierzęta – znajdą się tu hotele dla owadów, a także pięć poidełek.

Jakich zmian chcieli mieszkańcy?

Magistrat zapytał mieszkańców o potrzebne zmiany na tym terenie zielonym w internetowej ankiecie z 2021 roku. Wzięło w niej udział ponad 50 osób. Łodzianie i łodzianki śmiało przyznawali, że jest to dla nich mało atrakcyjne miejsce i niechętnie spędzają tam czas: – 15 minut plus minus. tyle ile potrzeba czasu na przejście – pisali. Wskazywali też na małe zazielenienie terenu i niewielką liczbę ławek.

W ankiecie mieszkańcy zwracali również uwagę na problemy z bezpieczeństwem: – Z reguły przechodzę przez ten teren od strony ul. Gdańskiej kierując się w stronę ul. Piotrkowskiej. Poza samym przejściem nie spędzam tam więcej czasu, głównie ze względu na podejrzane towarzystwo – wskazywano.

Łodzianie opowiadali się głównie za walką z betonem. Wielu z nich wskazywało też na uatrakcyjnienie tego miejsca poprzez eko-edukację, a także wprowadzenie funkcji rekreacyjnej, sportowej czy kulturalnej.

reklama

Badani jednoznacznie wypowiedzieli się za intensywniejszym „zazielenieniem” tego obszaru wskazując na jego przyszłą funkcję eko-edukacyjną (23 głosy) oraz wprowadzeniem elementów rolnictwa miejskiego (30 głosów). Te z kolei aspekty warunkują postulowaną przez badanych funkcję rekreacyjną pasażu (31 głosów), zaś w dalszej kolejności sportową (19) i kulturalną (18)

– czytamy na stronie UMŁ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo