Reklama

Reklama

Zmarła łódzka polonistka Gryzelda Studzińska. Walczyła w Powstaniu Warszawskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb Piotr Adamczyk

Zmarła łódzka polonistka Gryzelda Studzińska. Walczyła w Powstaniu Warszawskim - Zdjęcie główne

Zmarła Gryzelda Studzińska. Warszawianka z urodzenia, łodzianka z wyboru. | foto fb Piotr Adamczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, łączniczka z Powstania Warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów. Choć łączniczka urodziła się w Warszawie, podkreślała, że z wyboru jest łodzianką.

Reklama

Zmarła łódzka nauczycielka walcząca w Powstaniu Warszawskim

Zmarła Gryzelda Studzińska. Z urodzenia warszawianka, z wyboru łodzianka. Gryzelda Studzińska walczyła w Powstaniu Warszawskim. Udział w powstaniu warszawskim brała do 2 września 1944 r. Po upadku Starego Miasta została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen (niem. Konzentrationslager Groß-Rosen). Skierowana do pracy przymusowej w fabryce amunicji w Schleusingen w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, obóz pracy Sankt Kilian.

Po wyzwoleniu powróciła do Warszawy, jednak całe mienie rodzinne zastała zniszczone. Wobec tego rodzina przeniosła się do Łodzi, gdzie Gryzelda Dudzińska zdała maturę, a potem ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat uczyła młodzież języka polskiego w łódzkich liceach, m.in. w: I, III, V i XIX Liceum Ogólnokształcącym. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezes Środowiska Warszawskiego w Okręgu Łódź, wiceprezes Zarządu Okręgu Łódź ŚZŻAK. Dwa razy wyszła za mąż. Miała dwóch synów. Jej młodszy syn Andrzej Terlecki był znanym działaczem opozycji w okresie PRL-u. 

Została odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”, Medalem "Pro Patria", Medalem pamiątkowym "Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy