O problemie z aktualizowaniem łódzkich map dot. transportu publicznego pisaliśmy na portalu TuLodz.pl w grudniu 2023 roku. Na stronach magistratu można było wtedy znaleźć nieaktualne mapy, których ważność skończyła się jeszcze w listopadzie. Dokładnie 1 listopada, bo właśnie z tego dnia pochodziły "aktualne" mapy i schematy.
Kiedy dla podróżnych MPK Łódź będą dostępne aktualne schematy linii?
O to kiedy pojawiają się aktualne schematy spytaliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi. Zapytanie wysłaliśmy 4 grudnia 2023 roku - odpowiedź nie dotarła do dziś. Choć od tego czasu minął ponad rok problem wciąż jest aktualny.Sprawa braku aktualnych schematów komunikacji miejskiej w Łodzi jest bardzo dobrze znana również miejskim radnym. W lutym 2024 roku pytał o nie Tomasz Anielak, radny Prawa i Sprawiedliwości.
- Nie rozumiem, dlaczego nikt tym się nie zajął od kilku miesięcy, tym bardziej że ilość zmian tras i linii komunikacyjnych jest znaczna, nie wspominając o częstym braku oznaczeń tych zmian na przystankach
- pisze w swojej interpelacji z lutego 2024 roku Tomasz Anielak, PiS.
Jak odpowiedział wtedy Wojciech Rosicki, sekretarz Urzędu Miasta Łodzi, powodem braku aktualnych map było nagrodzeniem dużej liczby zmian w komunikacji miejskiej.
- Aktualizacja schematów komunikacyjnych na stronie Urzędu Miasta Łodzi została tymczasowo zawieszona ze względu na wprowadzane z bardzo dużą częstotliwością, zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, związane z kolejnymi etapami remontów i inwestycji na terenie miasta
- informował Rosicki.
Po ponad roku do sprawy powrócił Marcin Hencz, przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego.
Za dużo zmian w łódzkiej komunikacji miejskiej, aby można było aktualizować mapy MPK
Interpelacja przewodniczącego w sprawie braku aktualnych map wpłynęła na początku stycznia 2025 roku.
- Z przeprowadzonej przeze mnie analizy wynika, że Łódź jest jedynym dużym miastem w Polsce, które nie udostępnia takich schematów w sposób pełny i łatwo dostępny. Co więcej, zgodnie z przepisami prawa, operatorzy transportu publicznego są zobowiązani do publicznego informowania pasażerów o dostępnych połączeniach. Warto przypomnieć, że jeszcze dekadę temu schematy linii były dostępne w każdym tramwaju i autobusie
- pisze w interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi, Koalicja Obywatelska.
Radny zaproponował także, aby na ważnych przystankach, takich jak Piotrkowska Centrum, wprowadzić jedną, wielką mapę, gdzie podróżni będą mieć do niej dostęp bezpośrednio z poziomu przystanku.
Z odpowiedzią na interpelację przychodzi Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.
- Przepraszam za opóźnienie w tym zakresie
- odpowiada Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.
I dodaje:
- Wyjaśniam, że schemat sieci komunikacji dziennej wymagał zaprojektowania od podstaw, w sposób ułatwiający częstsze wprowadzanie aktualizacji i zostanie opublikowany w terminie do dnia 1 marca.
Padł termin powrotu aktualnych schematów linii autobusowych i tramwajowych w Łodzi
Jak dodaje Piotrowski, aktualne schematy powrócą dla podróżnych do 1 marca, a sama ich formuła będzie kontynuowana.
- Zapewniam, że praktyka przygotowywania schematów czasowych, obejmujących obszar inwestycji oraz ich publikacji na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu i w wybranych przypadkach – na przystankach komunikacji miejskiej, będzie kontynuowana
- dodaje.
Piotrowski podkreśla, że zamiast aktualnych map i schematów dla podróżnych są dostępne również "żółte kartki" w gablotach przystankowych z informacją o zmianach w ruchu. Propozycję umieszczenia wielkiego schematu na ważnych przystankach podsumowano, że zostanie ona "przeanalizowana".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.