Reklama

Reklama

Znamy dane z 91 proc. obwodowych komisji wyborczych. Kiedy ostateczne wyniki wyborów? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Znamy dane z 91 proc. obwodowych komisji wyborczych. Kiedy ostateczne wyniki wyborów? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 91 proc. obwodowych komisji wyborczych z godz. 10.00. Podczas konferencji poinformowano o aktualnie zliczonych głosach oraz podsumowano przebieg głosowania z 13 października w wyborach parlamentarnych na terenie kraju. Poinformowano również o incydentach, w których interweniowała policja.

Reklama

Zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przekazał, że Państwowa Komisja Wyborcza posiada wyniki z 24881 na 27415 obwodowych komisji wyborczych, co daje prawie 91 proc.

Wyniki wyborów [stan z godz. 10.00]

Według ilości uzyskanych głosów dane z godz. 10.00 przedstawiają się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 44,57%
  • Koalicja Obywatelska: 26,65%
  • Lewica: 12,27%
  • PSL: 8,63%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość: 6,76%
Sędzia Sylwester Marciniak poinformował również, że PKW posiada już wszystkie dane z obwodowych komisji wyborczych w kraju, natomiast oczekuje protokołów z zagranicy.

- W zasadzie mamy już wprowadzone, ale nie zatwierdzone protokoły obwodowych komisji wyborczych z całego kraju. (…) Natomiast jeśli chodzi o zagranicę, na 320 obwodowych komisji wyborczych czekamy na 25 komisji – poinformował sędzia Sylwester Marciniak.

PKW czeka na protokoły obwodowych komisji wyborczych m.in. z Paryża, Dublina, Amsterdamu, Berlina, Rzymu i Londynu. Sędzia Marciniak przekazał, że w jednej z zagranicznych komisji wystąpił błąd arytmetyczny, w związku z czym protokół zostanie wprowadzony najwcześniej między godz. 14 a 15.00. Tak więc ostateczne wyniki poznamy najwcześniej po dokończeniu tej procedury.

Incydenty w dniu głosowania

Sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz poinformował, że w dniu 13 października doszło do 322 zdarzeń złamania prawa w kontekście wyborów. Między innymi policja w Krakowie i w Lublinie odnotowała akcje mailowe, w których zgłaszano podłożenie bomb w lokalach wyborczych. Na szczęście alarmy okazały się fałszywe. W zapewnienie bezpieczeństwa w dniu wyborów zaangażowano 30349 policjantów.

- Wybory odbywały się spokojnie, incydentów nie było dużo, a reakcja na incydenty była natychmiastowa – podkreślił sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

Z nietypowych wykroczeń związanych z wyborami sędzia Despot-Mładanowicz wymienił sytuacje wynoszenia kart do głosowania poza lokale wyborcze, czy ich niszczenie. Jeden z wyborców przyniósł karty do lokalu. Jak tłumaczył, wcześniej karty zabrała dla niego mama. Wypełnił je w domu i następnie przyniósł do lokalu, by tylko wrzucić do urny wyborczej. Podobnie na terenie jednego z sanatoriów, pensjonariusz zabrał kartę do swojego pokoju i wrócił z już wypełnioną do lokalu wyborczego.

Ostateczne wyniki wyborów poznamy najwcześniej dziś po południu – zapewnił na koniec konferencji sędzia Sylwester Marciniak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy