Reklama

Reklama

Znamy program IV edycji Festiwalu OFF-Północna!

Opublikowano: śr, 19 lut 2020 14:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W czwartej edycji Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna zobaczymy kilkanaście wydarzeń: koncertów, recitali, muzycznych monodramów i spektakli. Poznaliśmy program Festiwalu!

Znamy program IV edycji Festiwalu OFF-Północna

Aneta Todorczuk w mocnym muzodramie z tekstami Sinead O’Connor, Justyna Szafran i Cezi Studniak śpiewający poetów przeklętych, muzyczna psychoterapia od Potem-O-Tem, ale też Beata Olga Kowalska, jako boska Florence. Do tego Młynarski Jacka Bończyka, Perfect i Lady Pank w interpretacji Marcina Januszkiewicza, a także Joanna Gorzała i Maciej Pawlak w off-brodwayowskiej odsłonie. Tegoroczna edycja Festiwalu OFF-Północna kolejny raz pokaże różnorodność teatru muzycznego. Właśnie ogłoszono program kwietniowego wydarzenia.

W czwartej edycji Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna zobaczymy kilkanaście wydarzeń: koncertów, recitali, muzycznych monodramów i pełno obsadowych spektakli. Wśród nich są propozycje, które już  zdobyły uznanie publiczności oraz te, które na festiwalu będą miały premierę. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zaprezentują się artyści z Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta, Częstochowy czy Bielska-Białej.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest „Bądź sobą – mimo wszystko”. – To właśnie zderzenie indywidualizmu jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. – Zaproszeni przez nas artyści, sięgając po różne formy wyrazu z katalogu o nazwie „teatr muzyczny” mówić będą o naszym obowiązku, by sprzeciwiać się przemocy, nietolerancji, hipokryzji, nijakości – dodaje.

Festiwal odbędzie się w dniach od 18 do 26 kwietnia, ale tradycyjnie już poprzedzony zostanie koncertem laureatów ubiegłorocznego konkursu piosenki aktorskiej. W klubokawiarni Niebostan, 4 kwietnia o godz. 20.00  wystąpią Kinga Zygmunt – która zwycięstwo zapewniła sobie wykonaniem piosenek „Jestem zmęczony” oraz „Tu” i Karol Donda, Bartłomiej Wiater, a także Katarzyna Hołyńska.

W pierwszym dniu programu głównego festiwalu, czyli w sobotę 18 kwietnia, na scenie kameralnej Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można monodram „Złota rybka przed 40-tką” Magdaleny Bochan-Jachimek z Trójmiasta. W monodramie artystka na warsztat wzięła swoje własne plany i pragnienia. Obśmiewa te, które udało się  zrealizować i opowiada o tych niedostępnych,  niemożliwych do osiągnięcia.

Nieco później o godz. 19.00 festiwal oficjalnie otworzy spektakl „Dziwaczki” w wykonaniu wrocławskiego kolektywu o tej samej nazwie. Punktem wyjścia dla spektaklu o stracie i śmierci będą tu pozostawione przedmioty. To one dają przyczynek do rozważań na temat mechanizmów pamięci i zapominania, także roli wspomnień o zmarłych w budowaniu tożsamości każdego człowieka.

Dzień później, 19 kwietnia, w ramach recitalu „Uwaga! Tu obywatelka!” Karolina Micuła z Wrocławia zaprezentuje największe utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory w nowej aranżacji. Tego dnia, w kolejnym recitalu – spotkanie mistrza z jego mistrzem – czyli Jacek Bończyk w programie „Absolutnie” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego.

We wtorek, 21 kwietnia przyjdzie czas na premierowy koncert Marcina Januszkiewicza, który zmierzy się z największymi przebojami z repertuaru zespołów Perfect i Lady Pank.

Natomiast „20 lexusów na czwartek” to propozycja warszawskiej grupy Teatr Potem-O-Tem, która zaproponuje publiczności spotkanie z Coach Elą. W teatralnej sesji terapeutycznej 22 kwietnia udział wezmą między innymi Eliza Rycembel, Maria Sobocińska, Filip Kosior i Jan Marczewski.

Dzień później z myślą o miłośnikach twórczości Agnieszki Osieckiej zobaczymy „Wesołe miasteczko” – spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Mickiewicza z Częstochowy.

W piątek, 24 kwietnia, „Kobieta, która wpadała na drzwi” – to muzodram Anety Todorczuk. To wstrząsająca historia czterdziestoletniej kobiety, która wbrew światu poszukuje własnej wartości i wręcz z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności.

Nie zabraknie także rozrywki dla fanów musicalu, ale jak na OFF-Północna przystało, będą to propozycje spoza głównego nurtu. Joanna Gorzała i Maciej Pawlak przybliżą łódzkiej publiczności utwory z off-brodwayowskich spektakli: „Into the woods”, „Be more chill” czy „Matilda”. Koncert odbędzie się 25 kwietnia i wtedy też na głównej scenie zobaczymy spektakl „Boska” Teatru Polskiego z Bielska-Białej. Beata Olga Kowalska jako Florence Jenkis – najgorsza śpiewaczka świata przypomni postać niepowtarzalną, której brak talentu nie przeszkodził zrobić międzynarodowej kariery i występować w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie.

– Publiczność „Boskiej” otrzyma sporą dawkę rozrywki. Będzie wzruszająco i widowiskowo, bo w tym roku sięgamy też po spektakle pełno obsadowe – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego. – Zresztą program tej edycji OFF-Północna jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu pokazujemy jak różne mogą być oblicza teatru muzycznego i form wokalno-aktorskich – wyjaśnia.

Finałowym koncertem 26 kwietnia o g. 18.30, festiwal zakończą artyści wrocławskiego Teatru Capitol Justyny Szafran, której towarzyszy Cezary Studniak. Ze sceny usłyszymy teksty „poetów przeklętych”: Trinidada, Audena, czy Ginsberga, w rockowym i lekko psychodelicznym brzmieniu. Finałowy występ jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

Tego dnia rozstrzygnięty zostanie również III Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W tym roku po raz pierwszy, prócz statuetki Jonaszka, jury przyzna też Nagrodę Równościową Przewodniczącego Rady Miasta Łodzi. W gronie oceniających znajdą się: Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych i wybitny śpiewający aktor, Piotr Kofta – pisarz; Konrad Imiela – aktor i reżyser, kompozytor oraz autor tekstów, dyrektor wrocławskiego Capitolu; Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi; Beata Olga Kowalska – uznana aktorka i wokalistka; Cezary Studniak – aktor, wokalista i reżyser oraz Krzysztof Wawrzyniak – pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, Iwona Konecka, reprezentująca Nietakt!, a także Agnieszka Łuczak – pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. równego traktowania.

– Jeśli ktoś lubi pozagatunkowe poszukiwania zapraszamy też przed srebrny ekran do kina BODO, na projekcję musicalu „Kanarie”, a po filmie każdy będzie mógł spróbować swoich sił przed mikrofonem w czasie festiwalowego karaoke – zachęca Krzysztof Wawrzyniak.

Program tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna dopełniają także wydarzenia towarzyszące, panele i dyskusje oraz warsztaty, a wśród nich warsztat z interpretacji piosenki aktorskiej, który 18 kwietnia poprowadzi jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Marcin Januszkiewicz.


Źródło: Teatr Muzyczny w Łodzi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.