Żołnierze trafią do najbardziej obciążonych pracą punktów w Łodzi, Zgierzu, Koluszkach, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Łasku, Opocznie, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Pabianicach, Tuszynie, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i Skierniewicach.
!reklama!
Będą wspomagać personel medyczny w pobieraniu wymazów, zajmą się także czynnościami porządkowo-administracyjnymi w punktach pobrań, co dotąd angażowało personel medyczny potrzebny do opieki nad chorymi.
To doświadczeni żołnierze, którzy już pracowali w punktach pobrań prowadzonych w maju i czerwcu przez terytorialsów. Są przygotowani do codziennej wielogodzinnej pracy, dlatego ich obecność z pewnością wpłynie na pracę punktów wymazowych. Zaangażowanie wojska to wsparcie dla placówek medycznych, które zorganizowały punkty. Najwięcej punktów w Łódzkiem, 15, czyli niemal połowę, prowadzi Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Jak powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi - Od samego początku aktywnie włączamy się w działania przeciwepidemiczne. Staramy się reagować na potrzeby naszych pacjentów dlatego też zwiększamy liczbę punktów a także wydłużamy czas ich funkcjonowania. Z pewnością zaangażowanie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie dla nas cennym wsparciem.
Łódzki NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim i placówkami medycznymi stale zwiększa liczbę miejsc, gdzie można szybko i łatwo skorzystać z wymazu w kierunku koronawirusa. Dlatego w Łódzkiem jest już 35 punktów pobrań, czyli ponad 2 razy więcej niż we wrześniu. Najwięcej punktów jest w Łodzi – 12.
Wykaz punktów oraz codziennie aktualizowana specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, jest na stronie pacjent.gov.pl.
Jak przygotować się do pobrania wymazu?
Jak wskazuje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej:
wymaz powinien być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku,
przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia,
wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli),
przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa,
przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.