reklama
reklama

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców radzi jak zminimalizować negatywne skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców radzi jak zminimalizować negatywne skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW świetle doniesień krajowych i światowych agencji prasowych dla gospodarki w Polsce i na świecie wyłania się dość pesymistyczny scenariusz. Pandemia koronawirusa uderza w gospodarkę i tylko stanowcze działania mogą zminimalizować negatywne skutki, które na pewno nadejdą. Co doradza w takiej sytuacji Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
reklama

Dziś ZPP ogłosił dziesięć celów, które powinna zrealizować specustawa gospodarcza przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju. Głównym zaleceniem ZPP jest to, by rząd wprowadził rozwiązania ponadbranżowe, uwzględniające w pierwszym etapie interesy przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw. Związek zaleca także, aby w jak najmniejszym stopniu było to wsparcie finansowe.

- Nie unikniemy oczywiście dokonywania w jakiejś formie transferów finansowych – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP – Są one jednak rozwiązaniem na krótką metę, zapewniającym bieżącą płynność finansową w gospodarce. W dłuższej perspektywie powinniśmy skupić się na działaniach, które umożliwią nam możliwie szybkie przywrócenie gospodarki do stanu wyjściowego.

Związek mówi więc nie tylko o dużej dostępności takich kredytów obrotowych dla mikro i małych przedsiębiorstw, ale także o interwencji regulacyjnej w obszarach takich jak prawo pracy, prawo działalności gospodarczej czy przepisów proceduralnych w postępowaniach sądowych.

reklama

– W ramach aktualnego porządku prawnego istnieje wiele przepisów utrudniających stosowanie się do zaleceń dotyczących postępowania w obliczu pandemii – podkreśla Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP – Chodzi tu m.in. o wyłączenie możliwości sprzedaży określonych produktów na odległość, czy też brak przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym. Proponujemy zmiany również w tym zakresie.

Eksperci Związku wskazują, że obecna sytuacja związana z pandemią może zupełnie przemodelować gospodarkę w naszym kraju i warto się poważnie zastanowić nad kierunkiem polityki gospodarczej rządu. Eksperci wskazują m.in na konieczność ograniczenia zbędnych lub też nadmiernych wydatków socjalnych oraz rekomendują rezygnację z kosztownych planów polonizacji firm.

reklama

W podsumowaniu eksperci ZPP zachęcają do odważnych i ambitnych działań, choć, jak przyznają, nikt nie jest dzisiaj w stanie przewidzieć skali negatywnych skutków pandemii koronawirusa.

W skrócie przedstawiają się one następująco

  • CEL NR 1 – ZABEZPIECZENIE PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ FIRM
  • CEL NR 2 – ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA FINANSOWEGO PRACOWNIKOM
  • CEL NR 3 – UMOŻLIWIENIE PRZEDSIĘBIORCOM SKUPIENIA NA FAKTYCZNYM PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI
  • CEL NR 4 - ZABEZPIECZENIE FUNKCJONALNOŚCI SYSTEMU SĄDOWNICTWA
  • CEL NR 5 - UDROŻNIENIE HANDLU
  • CEL NR 6: WSPARCIE POLSKIEJ PRODUKCJI ŚRODKÓW MEDYCZNYCH I LECZNICZYCH
  • CEL NR 7: SZEROKIE WŁĄCZENIE BIZNESU W PROGRAM WALKI Z KORONAWIRUSEM
  • CEL NR 8: ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI BEZPIECZNEGO TRANSPORTCEL NR 9: RACJONALIZACJA WYDATKÓW PAŃSTWA
  • CEL NR 10: ZWIĘKSZENIE EFEKTYWNOŚCI POLITYKI SOCJALNEJ
Pełny zestaw 10 celów przedstawiono na stronie ZPP

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama