reklama
reklama

ZWiK wpuszcza ludzi w kanał. Trzeba spełnić pewne wymagania. Sprawdź, jakie

Opublikowano:
Autor:

ZWiK wpuszcza ludzi w kanał. Trzeba spełnić pewne wymagania. Sprawdź, jakie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźTo nie żart - ZWiK wpuszcza łodzian do kanału! Z okazji 100-lecia miejskiej kanalizacji mieszkańcy będą mogli zejść pod ziemię i zajrzeć do „Gwiazdy” - legendarnego kanału burzowego przy dworcu Łódź Kaliska. Prawie stuletnia ceglana konstrukcja wciąż wygląda imponująco, a na jej ścianach widać ślady historii, które dosłownie zapierają dech. To najbardziej „filmowe” kanały w Polsce. Właśnie tu kręcono sceny do oscarowego filmu „W ciemności”.
reklama

Z okazji stulecia łódzkiej kanalizacji, ZWiK przygotował niezwykłą atrakcję. Mieszkańcy Łodzi będą mogli zejść pod ziemię i zwiedzić kanał burzowy „Gwiazda” przy dworcu PKP Łódź Kaliska. To wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć przedwojenną inżynierię, która do dziś robi wrażenie. 

Zwiedzanie tylko dla odważnych

Zwiedzanie kanału zaplanowano na weekend 26 i 27 lipca, w godzinach od 10 do 15. Do środka będzie można zejść w małych, pięcioosobowych grupach, a każda wycieczka potrwa około 5 minut. Wymagania są jednak spore: zejście możliwe jest tylko dla osób w pełni sprawnych fizycznie, bez klaustrofobii i bez lęku przed zapachami typowymi dla infrastruktury kanalizacyjnej. Minimalny wiek uczestnika to 14 lat. Obowiązują długie spodnie, zakryte rękawy i buty z antypoślizgową podeszwą - żadnych sandałów ani krótkich spodenek.

reklama

Wejście jest darmowe, ale liczba miejsc ograniczona. Kolejki są prawdopodobne, a w przypadku opadów deszczu wydarzenie zostanie odwołane. Szczegóły i zasady udziału można znaleźć na stronie miasta: uml.lodz.pl/urodziny-lodzi-2025/wycieczki.

Podziemna perełka z 1927 roku

Kanał „Gwiazda” powstał w 1927 roku jako część przelewu burzowego do rzeczki Karolewki. Choć minęło niemal sto lat, ceglana konstrukcja i kamienne detale wciąż są w bardzo dobrym stanie. Do wnętrza prowadzi charakterystyczna żeliwna pokrywa włazu w kształcie gwiazdy. Stąd właśnie nazwa kanału.

reklama

To jeden z najciekawszych konstrukcyjnie fragmentów łódzkiej sieci kanalizacyjnej. Znajduje się tu oryginalna żeliwna zasuwa do ręcznego sterowania przepływem, pamiątkowa tablica upamiętniająca rozpoczęcie budowy łódzkiej kanalizacji dokładnie sto lat temu oraz płaskorzeźba Williama Heerleina Lindleya, legendarnego projektanta łódzkich wodociągów. W ścianie kanału znajduje się również tablica poświęcona pracownikom, którzy zginęli pod ziemią w 1957 roku.

Tu kręcono "W ciemności"

Nie wszyscy wiedzą, że łódzkie kanały zagrały w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland „W ciemności”. Sceny z udziałem Roberta Więckiewicza były kręcone właśnie w łódzkich podziemiach. „Gwiazda” pojawiła się również w serialu „Komisarz Alex” i innych produkcjach dokumentalnych.

reklama

Kanał z duszą i historią

Kanał „Gwiazda” to nie tylko sprawna do dziś infrastruktura, ale też nośnik historii miasta. Przedwojenny Wydział Kanalizacji i Wodociągów posiadał własny zakład kamieniarski, w którym wykonywano elementy konstrukcyjne, oraz stolarnię, gdzie powstawały drewniane stelaże pod sklepienia. Do dziś w murze można dostrzec inicjały dawnych rzemieślników.

Zwiedzanie tego miejsca to rzadka okazja, by zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy, tej ukrytej głęboko pod ziemią. A przy okazji odkryć, że Łódź ma swoje sekrety nie tylko na strychach, ale i pod chodnikami.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo