Reklama

Do Łodzi w 15 minut. Przystanek Pabianice-Północ w końcu pojawi się w mieście?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Do Łodzi w 15 minut. Przystanek Pabianice-Północ w końcu pojawi  się w mieście? - Zdjęcie główne

W Pabianicach ma powstać nowy przystanek kolejowy | foto Google Street View

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pabianice W najbliższym czasie mają ruszyć prace nad budową nowego przystanku kolejnego w Pabianicach: Pabianice-Północ. Ma on usprawnić podróżowanie między miastem a Łodzią.

Przystanek kolejowy Pabianice-Północ był zapowiedziany już dawno temu. W 2017 roku samorząd województwa łódzkiego ogłosił nowy projekt, którego celem była budowa nowego przystanku, który miałby usprawnić komunikację nie tylko mieszkańcom Pabianic, ale również każdemu podróżnemu chcącemu w szybki sposób dostać się do Łodzi. Po długich opóźnieniach w realizacji projektu teraz mają ruszyć prace nad nową stacją. 

Problemy z przetargiem przyczyną opóźnień 

Według założeń "programu przystankowego" przedstawionego w 2017 roku przez władze samorządu województwa łódzkiego, prace nad budową przystanku kolejowego Pabianice-Północ miały ruszyć na przestrzeni 2019 i 2021 roku. Finansowanie inwestycji zapewniły środki z dotacji unijnych. Nie udało się jednak zrealizować planowanej budowy. Mimo tego, że w czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły, że podpisano umowę z wykonawcą, roboty ostatecznie nie ruszyły. Powodem takiego stanu rzeczy miały być zbyt wysokie ceny ofert realizacji inwestycji, które zmuszały spółkę do ciągłego anulowania przetargów.

Przesunięcie terminu budowy jest spowodowane przede wszystkim kilkakrotnym anulowaniem ogłaszanych przez PKP PLK przetargów. Spółka rezygnowała z zamówień, bo pojawiające się w nich oferty przekraczały zakładany budżet. Ostatecznie zadanie zrealizuje Sarinż. 

- mówi Rafał Wilgusiak, z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl.

Przystanek kolejowy Pabianice-Północ. Na co mogą liczyć mieszkańcy?

Nowy przystanek kolejowy, który powstanie na skrzyżowaniu linii kolejowej nr 14 i ul. Lutomierskiej w Pabianicach ma posiadać dwa perony jednokrawędziowe oraz parking. Stacja będzie znajdować się pomiędzy istniejącymi już stacjami Pabianice oraz Łódź-Lublinek. Ułatwi to dotarcie do pociągu mieszańcom Pabianic, którzy mieszkają w północnych częściach miasta. Czas przejazdu na linii Pabianice-Północ a Łódź  Kaliska ma trwać około 15 minut.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Budowy zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego". Jej koszt to 14 mln złotych, z czego większość pochodzi z dotacji unijnych. Wykonawca przewiduje, że prace nad budową nowej stacji zakończą się jeszcze w 2023 roku.

Artykuł pochodzi z portalu pabianice.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy