Stary Rynek. To tutaj rodziła się Łódź
Stary Rynek i to, co jemu najbliższe, było kolebką Łodzi – to w tym miejscu osiedlali się pierwsi mieszkańcy. Z początku rynek (do początku XIX wieku) stanowił centrum rolniczej Łodzi, a dopiero później znalazła się tu miejska infrastruktura.Pierwszy ratusz był wykonany z drewna; na południe od rynku przepływała rzeka Łódka, mająca szczególne znaczenie dla ówczesnych mieszkańców. W XIX wieku drewniane budynki zastąpiono nowymi, murowanymi kubaturami, wybudowanymi w nurcie klasycystycznym.
W tym czasie okolicę zamieszkiwała przede wszystkim ludność żydowka, w tym m.in. ojciec łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego, Kalman. W czasie II wojny światowej teren Starego Rynku został włączony do łódzkiego getta (Litzmannstadt Ghetto).
Projekt zabudowy stworzył Ryszard Karłowicz
Rynek ma 105 metrów długości i 85 metrów szerokości. Do połowy lat 50. XX wieku wzniesiono tu nową zabudowę w nurcie socrealizmu. W 1964 roku pojawił się tu pomnik komunisty i rewolucjonisty, Juliana Marchlewskiego. Figurował tam do 1991 r.Stary Rynek, gdzie wcześniej królował beton, raczej odstraszał turystów i mieszkańców. Władze miasta postawiły na remont za 9,7 mln złotych. Uroczyste otwarcie odnowionej przestrzeni nastąpiło w marcu ubiegłego roku. Coraz częściej odbywają się tu różnorakie wydarzenia, targi rękodzieła czy pikniki.
fot. UMŁ
Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf tworzone jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Topografie. Pod parasolem Miastografu prowadzone jest archiwum społeczne, szereg stron internetowych oraz działań terenowych, które pozwalają obserwować, jak Łódź zmieniała się na przestrzeni wieków.
Odkrywaj dziedzictwo Łodzi: linktr.ee/miastograf.pl
Wspieraj Miastograf na Patronite: patronite.pl/miastograf.pl
Wspieraj Miastograf jednorazowo przez Suppi: suppi.pl/miastograf
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.