12 grudnia 1981 r. około północy odbyło się posiedzenie Rady Państwa w Belwederze, na którym podjęto uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego państwa. Wprowadzenia stanu wojennego zażądała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Już 13 grudnia oddziały ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) mogły rozpocząć akcję aresztowań działaczy opozycyjnych.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce
Przyczyną wprowadzenia stanu wojennego miały być obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad buntem obywateli i rozwijającym się ruchem związkowym, w szczególności niezależnym związkiem „Solidarność”. Istotny był także spór różnych stronnictw w PZPR, które nie mogły dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL. Oficjalnie, jako przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, podawano jednak: pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju, zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w wyniku zbliżającej się zimy oraz załamanie skupu produktów rolnych.
Wśród zasad i przepisów, wprowadzonych podczas stanu wojennego znalazły się takie punkty:
- Zakazane zostały strajki, zgromadzenia, działalność związkowa i społeczna. Zdelegalizowano m.in. Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Związek Artystów Scen Polskich, Związek i Literatów Polskich.
- Czasowo zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych.
- Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00).
- Zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych.
- Nałożono obowiązek posiadania przy sobie dokumentów stwierdzających tożsamość, a w stosunków do uczniów szkół mających ukończone lat 13 – legitymacji szkolnej.
- Zakazano uprawiania turystyki oraz sportów żeglarskich i wioślarskich na morskich wodach wewnętrznych i terytorialnych.
- Zmilitaryzowano podstawowe dziedziny gospodarki (transport, energetyka, przemysł wydobywczy, telekomunikacja).
W Łodzi odbędą się obchody związane z 43. rocznicą. Co zaplanowano?
Tradycyjnie już w Łodzi odbędą się uroczystości związane kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.Jak już informowaliśmy, obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaczną się o godzinie 16:00 mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60.
Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Będą zmiany w organizacji ruchu. Jak pojedzie MPK Łódź?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.