Zapraszamy na kolejną odsłonę "Czwartku z historią" Dziś dzięki zasobom Archiwum Państwowego, oddział w Łodzi, pokażemy wam świątynie, które znajdowały, lub wciąż znajdują się na terenie naszego miast.
Łódź - miasto wielu wyznań
Łódź już dawniej znana była z tego, że współżyły ze sobą różne wyznania. Jak jest dzisiaj? Obecnie miasto jest siedzibą metropolii łódzkiej, jednej z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. W jej skład wchodzą archidiecezja łódzka i łowicka. Główną świątynią jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi.Co poza tym? Z oficjalnych wykazów dowiadujemy się, że Łodzi istnieją placówki starokatolickie reprezentowane przez: Kościół Starokatolicki Mariawitów – diecezja śląsko-łódzka, parafia św. Franciszka z Asyżu, Kościół Katolicki Mariawitów – kustodia płocko-łódzka, Kościół Polskokatolicki w RP – parafia Świętej Rodziny, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej oraz Kościół Starokatolicki w RP – który w Łodzi ma swoją stolicę.
Ponadto w mieście siedzibą ma także diecezja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – diecezja łódzko-poznańska, jedna z 6 diecezji w Polsce, utworzona w 1948 (zajmuje największą powierzchnię). Katedrą tej diecezji jest sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
Protestantyzm w Łodzi reprezentowany jest przez większość tradycji wyznaniowych, zarówno nurtu ewangelickiego, jak i ewangelikalnego. Najwięcej wyznawców posiada Kościół Ewangelicko-Augsburski.
Czytaj także: Czwartek z historią: Dziś stoją w garażach kolekcjonerów, dawniej nasi dziadkowie jeździli nimi do pracy i na wakacje
Liczną wspólnotę w mieście tworzą Świadkowie Jehowy należący do 29 zborów. Oprócz tego na terenie miasta swoją działalność prowadzą także inne wspólnoty religijne, m.in. gmina żydowska oraz muzułmańska. W sumie w Łodzi istnieje kilkadziesiąt Kościołów i związków wyznaniowych.
Marek Budziarek w swoim opracowaniu z 2005 roku zauważył, że Łódź zawsze była inna. Jak napisał: "Jej europejska kariera zadziwiała współczesnych i potomnych. Z niewielkiej mieściny na początku ubiegłego stulecia, rzuconej gdzieś w połowie drogi między Łęczycą a Piotrkowem Trybunalskim, w przeciągu kilkudziesięciu lat poprzedzających wybuch I wojny światowej stała się ogromnym molochem przemysłowym. Bezprecedensowy w skali europejskiej rozwój miasta wielkoprzemysłowego wzbudzał zainteresowanie historyków, socjologów i demografów. Zainteresowania w tym względzie koncentrowały się przede wszystkim na zagadnieniach nietypowości tworzenia się rodzimych elit, wyjątkowości radykalizmu społecznego oraz osobliwej rewolucyjności. Fenomen tego miasta nad Łódką polegał również na jego składzie narodowym i wyznaniowym, a co za tym idzie niespotykanym gdzie indziej tyglu narodowościowym i religijnym".
Czytaj również: Czwartek z historią: Tak kiedyś wyglądały bale maturalne. Byliście na takiej studniówce?
Teolog wyliczył, że w Łodzi "spotkały się" takie wyznania, jak: katolicyzm, judaizm, protestantyzm, prawosławie i mariawityzm.
Dzięki materiałom dostępnym w naszym oddziale Archiwum Państwowego możemy przekonać, jak wyglądały świątynie w Łódź. Zobaczcie, które z nich są do dzisiaj.
(źródło: AP w Łodzi, Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa, wikipedia.pl)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.