Ulica Piotrkowska tym roku obchodzi swoje 200. urodziny. Patrząc na archiwalne zdjęcia widać, jak bardzo się zmieniła. Dziś w ramach cyklu "Czwartek z historią" zapraszamy do zwiedzenia tej "kultowej" ulicy.
Ulica Piotrkowska w Łodzi. Tak wyglądała dawniej
Nazwa „ulica Piotrkowska” pojawiła się po raz pierwszy w 1823 r., gdy burmistrz Czarkowski i budowniczy obwodowy Durring sprawdzali ulice Starego Miasta i oznaczali je słupami, na których umieszczano tablice z ich nazwami. Tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica Nowomiejska, umieszczono pierwszy słup z napisem „ulica Piotrkowska”. Przy niej fabrykanci otwierali reprezentacyjne magazyny oraz sklepy z luksusowymi towarami - informuje AP w Łodzi.
Anna Kaniewska dodaje, że to tutaj koncentrowało się życie kulturalne miasta, dzięki teatrom, kinom, domom zabaw, restauracjom, cukierniom i kawiarniom. Wygodne środki komunikacji dawały łatwe połączenie z innymi dzielnicami miasta. Już w 1840 r. po Piotrkowskiej jeździły dorożki, a pięćdziesiąt osiem lat później pojawił się pierwszy w Królestwie Polskim tramwaj elektryczny. Ulica Piotrkowska stopniowo stawała się centralnym miejscem w Łodzi, na którym skupiało się i tętniło życie jej mieszkańców.
(źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi)
Czytaj również: Czwartek z historią: Dziś stoją w garażach kolekcjonerów, dawniej nasi dziadkowie jeździli nimi do pracy i na wakacje
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.