Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi. Poznajcie wyjątkowe wnętrza rezydencji przy ul. Gdańskiej
Na co dzień z okien Pałacu Karola Poznańskiego sączy się muzyka. W historii Akademii Muzycznej w Łodzi w murach rezydencji kształciło się wielu wybitnych artystów i pedagogów.Pałac Karola Poznańskiego został wzniesiony w latach 1904-1908, zgodnie z projektem Adolfa Zelingsona. Budowla nie reprezentuje konkretnego stylu architektonicznego – odnajdziemy w niej jednak elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi.
Obiekt wybudowano na planie podkowy. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy.
Na piętrze znajduje się jedna z największych atrakcji rezydencji - ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu.
W dniu 11 lutego 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał decyzję o dofinansowaniu projektu zakładającego przeprowadzenie w pałacu gruntownych prac rewitalizacyjno- konserwatorskich. Remont został sfinansowany również z funduszy norweskich. Zabiegi rewitalizacyjne zostały podjęte po 110 latach od czasu budowy pałacu wg projektu Adolfa Zelingsona.
Uczelnia umożliwia zwiedzanie rezydencji przy ul. Gdańskiej z przewodnikiem po uprzednich zapisach.
Zdjęcia pałacowych wnętrz umieściliśmy w galerii powyżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.