Reklama

Reklama

Byliście w Pałacu Karola Poznańskiego? Młodszy brat łódzkiego Luwru to perełka architektury [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Rezydencja syna Izraela Poznańskiego znajduje się kilka minut spacerem od Pałacu Rodziny Poznańskich. U zbiegu ul. Gdańskiej i al. 1 Maja zamieszkał syn fabrykanta, Karol. Choć na co dzień obiekt służy studentom i pedagogom Akademii Muzycznej w Łodzi, uczelnia umożliwia zwiedzanie zabytkowego obiektu z przewodnikiem.

Reklama

Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi. Poznajcie wyjątkowe wnętrza rezydencji przy ul. Gdańskiej

Na co dzień z okien Pałacu Karola Poznańskiego sączy się muzyka. W historii Akademii Muzycznej w Łodzi w murach rezydencji kształciło się wielu wybitnych artystów i pedagogów.  

Pałac Karola Poznańskiego został wzniesiony w latach 1904-1908, zgodnie z projektem Adolfa Zelingsona. Budowla nie reprezentuje konkretnego stylu architektonicznego – odnajdziemy w niej jednak elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi.

Obiekt wybudowano na planie podkowy. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i  części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy.

Na piętrze znajduje się jedna z największych atrakcji rezydencji - ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu.

W dniu 11 lutego 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał decyzję o dofinansowaniu projektu zakładającego przeprowadzenie w pałacu gruntownych prac rewitalizacyjno- konserwatorskich. Remont został sfinansowany również z funduszy norweskich.  Zabiegi rewitalizacyjne zostały podjęte po 110 latach od czasu budowy pałacu wg projektu Adolfa Zelingsona.

Uczelnia umożliwia zwiedzanie rezydencji przy ul. Gdańskiej z przewodnikiem po uprzednich zapisach.

Zdjęcia pałacowych wnętrz umieściliśmy w galerii powyżej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy