Retkinia - kiedyś wieś, dzisiaj osiedle Łodzi
Retkinia była kiedyś wsią. Pozostałości po jej dawnej zabudowie to ulica Balonowa (między Retkińską a Armii Krajowej), fragment Olimpijskiej czy Kusocińskiego (na wschód od Retkińskiej). Znajdują się tam fragmentaryczne zabudowania o wiejskiej przeszłości, a także sady.Co ciekawe, ślady osadnictwa na terenie Retkini pochodzą z neolitu. W 1935 roku w pobliżu obecnego Ogrodu Botanicznego znaleziono grób kobiety z III wieku. To tzw. "Księżniczka z Retkini".
Skąd nazwa Retkini? Jest kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że wywodzi się od staropolskich słów "ret" i "kin" lub "kiń", oznaczających odpowiednio "sieć oraz "rzuć". To miałoby wskazywać na dobre miejsce do połowy ryb.
"Inna teoria głosi, że nazwa wsi ma charakter dzierżawczy i została "utworzona od staropolskiej nazwy osobowej Retko (Retka) za pomocą przyrostka -nia" - można przeczytać w książce "Nazewnictwo miejskie Łodzi" Danuty Bieńskowskiej i Elżbiety Umińskiej-Tytoń.
Dzieje Retkini były bardzo burzliwe. W 1851 roku część miejscowości strawił pożar. Cztery lata później ludność zmagała się z głodem i nieurodzajem. Retkinię dwukrotnie dodykała też epidemia cholery.
Związki Retkini z Łodzią nabrały na sile w latach 20 XX wieku. Do miasta została włączona 13 lutego 1946 r. Od 1 stycznia 1960 roku Retkinia jest częścią Polesia.
Retkinia jest w tej chwili jednym z największych osiedli w Łodzi. Szacuje się, że mieszka tutaj ponad 70 tys. osób. Na Retkini dominują w tej chwili bloki z wielkiej płyty.
Osiedle jest dobrze zaopatrzone w zakresie handlu i usług. Nie brakuje tu także placówek edukacyjnych.
Zobaczcie koniecznie naszą galerię z charakterystycznymi miejscami dla tego osiedla.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.