Reklama

Reklama

Łódź atrakcyjna dla turystów. Odwiedzają nas Hiszpanie czy Czesi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Łódź atrakcyjna dla turystów. Odwiedzają nas Hiszpanie czy Czesi - Zdjęcie główne

Najwięcej turystów przyciągnął do Łodzi Light Move Festival | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Niemcy, Ukraińcy, Hiszpanie, Francuzi czy Czesi zwiedzali Łódź w 2021 r. Nie ma co jednak ukrywać, że wśród turystów dominowali Polacy. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa.

Reklama

Turystyka w Łodzi - podsumowanie sezonu 2021

28 tysięcy turystów pojawiło się w sezonie letnim 2021 w informacji turystycznej w Łodzi. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 14,5 tys.  Turystów najbardziej przyciągnął wrześniowy Light Move Festiwal 2021. W ciągu trzech dni informację turystyczną odwiedziło 1600 osób, co daje 533 gości dziennie.

- O ile rok 2019 był bardzo dobry pod względem ruchu odwiedzających centrum, to 2021 rok należy uznać za fenomenalny - mówi Hubert Koper, kierownik Łódzkiej Informacji Turystycznej. - W ciągu tylko pięciu miesięcy (od maja do września) centrum odwiedziło 28 tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Warto tutaj dodać, że w całym, podkreślam - całym - pandemicznym roku 2020 wskaźnik ten wyniósł 25 tys. osób.

Od stycznia do września 2021 r. informacja turystyczna gościła 33 tys. osób. Rekordowy okazał się sierpień. Wówczas w punkcie przy Piotrkowskiej 28 pojawiło się 8 tys. gości.

Pandemia bez wątpienia wpłynęła na strukturę narodowościową podróżnych. Przed pandemią 80 % turystów pochodziło z Polski, a 20 %. z zagranicy. W 2021 toku wskaźniki te wyglądały odpowiednio 92 i 8 %.

Łódź odwiedzają głównie turyści indywidualni

Ten rok jest bardziej korzystny dla turystyki niż pandemiczny 2020.

- Obserwowany "powrót na właściwe tory" turystyki przyjazdowej do Łodzi dotyczy przede wszystkim turystyki indywidualnej. Wciąż intensywnie pracujemy nad ponownym uruchomieniem turystyki biznesowej i grupowej, oczekując jednocześnie finalnego zniesienia obowiązujących restrykcji sanitarnych. W przypadku turystyki grupowej obserwujemy już jednak pewne ożywienie, chociażby dzięki coraz liczniejszym grupom seniorów odwiedzającym Łódź - wyjaśnia Tomasz Koralewski, prezes Zarządu Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Średnie obłożenie w łódzkiej bazie noclegowej w "lockdownowym" sezonie 2020 r. wyniosło 27 proc. W 2021 r. wskaźnik wzrósł do 45 %. Nie jest to co prawda wartość, którą osiągnięto w 2019 r. (50-55 %). 

Porównując sezon do sezonu widać, że wzrósł wskaźnik ADR, który określa średnią cenę dnia dla sprzedanego pokoju.  Jak informuje ŁIT, od maja do września 2020 roku było to średnio 194 zł na pokój, z kolei w analogicznym okresie 2021 r. wskaźnik ten wyniósł już 210 zł. 

Średnie ceny noclegowe w Łodzi są niższe niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy