Spacerując po klimatycznych uliczkach w Łodzi, zauważyć można postindustrialną zabudowę, która stanowi większą część miasta. Nadaje ona charakter Łodzi oraz opowiada historię tego obszaru. Większość budynków, które kiedyś pełniły funkcję zakładów oraz hal produkcyjnych, zostały wyremontowane i mają nowy nietuzinkowy wymiar. Oprócz odnowionych obiektów miasto posiada również liczne pałacyki, wille czy muzea, które warto odwiedzić. Łódź to nie tylko architektura - są to także urokliwe deptaki, liczne parki i murale.
Łódzkie Monopolis
Swoją wycieczkę warto zacząć od pasażu Monopolis, który jest kompleksem pofabrycznym dawnego Monopolu Wódczany. Był to trzeci co do wielkości zespół fabryczny w Łodzi, który wpisał się w najważniejsze symbole dziedzictwa historyczne i kulturowe.Obecnie jest to odnowiony obiekt oferujący swoim gościom bardzo wiele urozmaiceń. Każda osoba może znaleźć coś dla siebie. Dla smakoszy powstały restauracje ze zróżnicowaną kuchnią, piekarnie oraz kawiarnie. Osoby interesujące się kulturą, mogą odwiedzić muzeum historyczne, artgalerię, lub scenę Monopolis, która jest miejscem dla wydarzeń kulturowych, muzycznych czy modowych. Miejsce ma w sobie urokliwy klimat, który zachwyci nie jedną osobę.
Księży Młyn w Łodzi
Udając się w stronę Księżego Młyna, warto przespacerować się nietypową uliczką znaną pod nazwą "Koci szlak", która poprowadzi ona aż do największego zabytkowego kompleksu fabrycznego w Łodzi. W XIX wieku należała ona do Karola Scheiblera – najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Architektura na Księży Młynie została pomyślnie zaplanowana. Swoim wyglądem przypominać miała małe miasteczko, które posiadało wszystkie najważniejsze budynki w pobliżu. W skład kompleksu wchodziły fabryki, osiedla mieszkaniowe, wille, szkoła, szpital, remiza straży pożarnej, gazownia i parki.Obecnie stare fabryki przekształcone zostały na luksusowe lofty, a wille służą jako muzea. Interesująca przestrzeń często jest miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych, pokazów mody i różnych festiwali, które przyciągają wielu turystów, artystów i fotografów każdego roku.
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Znajdując się w pobliżu Księżego Młyna, warto jest zajrzeć do pałacu Karola Scheiblera, w którym obecnie znajduje się jedyne w Polsce muzeum kinematografii. Zachwyci ono nie jednego miłośnika filmów. Nie tylko zobaczyć można liczny sprzęt potrzebne do produkcji naszych ulubionych filmów i seriali, ale także muzeum posiada wiele ciekawych i niebanalnych wystaw.
Planetarium w EC1 w Łodzi
EC1 to nic innego jak pierwsza łódzka elektrociepłownia, która przekształcona została na ośrodek naukowo-kulturalny. Ośrodek podzielić można na dwie części. W zachodnim skrzydle mieści się Centrum Nauki i Techniki, natomiast we wschodnim skrzydle zwiedzić można między innymi zabytkową Halę Maszyn i Planetarium. Jedną z ciekawszych atrakcji jest zwiedzenie Planetarium, które jest największym cyfrowym ośrodkiem w Europie środkowo-Wschodniej. Jest to urzekające i wyjątkowe miejsce organizujące bardzo wiele wydarzeń, pokazów edukacyjnych oraz występów muzycznych.
Pasaż Róży w Łodzi
Ulica Piotrkowska kryje wiele ciekawych skarbów, a jednym z nich jest Pasaż Róży. Odchodzące od ulicy podwórko to magiczne miejsce, które zachwyci nie jedną osobę, a co więcej, kryje bardzo ciekawą historię. Zaprojektowane ono zostało przez Joannę Rajtkowską, która chciała pokazać, jak wygląda świat oczami swojej chorującej córki. Całe wnętrze podwórka zostało pokryte małymi kawałeczkami pociętego lustra, które układają się w kształt róż. Odbijająca światło mozaika sprawia, że otoczenie nabiera pięknych kolorów oraz się ożywia. Warto tam zajrzeć podczas zachodu słońca.
Ulica Piotrkowska w Łodzi
Słysząc słowo Łódź wielu Polaków ma przed oczami ulicę Piotrkowską, czyli najdłuższą zabudowaną ulicę w kraju, która liczy sobie ponad 4 kilometry długości. Jednocześnie stanowi ona deptak przyciągający tysiące turystów rocznie. Miejsce to jest centrum spotkań towarzyskich każdego łodzianina, a co więcej rajem dla każdego smakosza. Ulica Piotrkowska oferuje wiele wydarzeń społeczno-kulturalnych organizowanych niemal każdego tygodnia. Nie łatwo jest ominąć to tętniące życiem miejsce, które jest bogate w architekturę, kulturę oraz sztukę.
Muzeum Miasta Łodzi
Na liście zabytków do zwiedzanie nie może zabraknąć Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w Pałacu Poznańskiego, znanego również pod nazwą „Łódzki Luwr”. Jest to bogato udekorowany pałac, który mieści w sobie przepych i nawiązuje do tradycji antycznej. Zbudowany został on dla Izraela Poznańskiego, który był właścicielem jednej z najbardziej znanych fabryk w XIX Łodzi. Współcześnie w budynku mieści się muzeum, które opowiada o historii miasta Łodzi oraz podkreśla wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.