Łódzkie neony. Wróciła moda sprzed kilkudziesięciu lat
Technologia lamp neonowych sięga ponad stu lat wstecz. Jej autorem jest Francuz Georges Claude, który zastosował ją do produkcji charakterystycznych zewnętrznych szyldów reklamowych.W Polsce największą popularność neony święciły w okresie PRL. Ich upadek był pokłosiem krachu gospodarczego z lat 80. W kolejnych latach, wraz z rozwojem innych form reklamy zewnętrznej, zostały wyparte z rynku.
W 2005 roku w Warszawie powstało Muzeum Neonów, którego misją jest ochrona powojennych reklam świetlnych. Instytucja angażuje się w działania związane z odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po wielkim planie neonizacji terenów byłego Bloku Wschodniego.
W ostatnim czasie neonowa moda z czasów PRL coraz mocniej zaznacza w Łodzi swą obecność. Najnowszy łódzki neon zawisł w grudniu na kominie dawnej Fabryki Przyborów Tkackich i Maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10. Turkusowa mewa to projekt autorstwa artystów Marcelo Zammenhoffa i Jessiki Rossolini.
Czy wiecie, w jakich miejscach Łodzi wiszą neony? Znacie je wszystkie? Przekonajcie się, zaglądając do naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.