reklama
reklama

Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o znakomite nazwiska. Andrzej Chyra przyjedzie do Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Andrzej Chyra odsłoni 86. już gwiazdę. Z kolei 87. gwiazda będzie poświęcona Andrzejowi Żuławskiemu, który zmarł w 2016 roku. Tym samym Łódzka Aleja Gwiazd zyska kolejne wielkie nazwiska. Pierwszą z uroczystości zaplanowano na 18 listopada, kolejną na 24.
reklama

Andrzej Chyra w Łódzkiej Alei Gwiazd

18 listopada o godzinie 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Chyry, wybitnego polskiego aktora filmowego i teatralnego. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu Unesco zaprasza na otwarte spotkanie z aktorem w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Andrzej Chyra ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, na Wydziale Aktorskim w 1987 roku, następnie w 1994 na Wydziale Reżyserii. 

Widzowie mogli podziwiać go w znakomitych rolach teatralnych w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Rampa, Współczesnym, Rozmaitości czy Teatrze Nowym.

Jego gra aktorska między innymi w "Barbarzyńcach" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Bachantkach" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego czy "Uroczystości" w reżyserii Grzegorza Jarzyny była wysoko oceniana zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków teatralnych.

W filmie „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego stworzył niezapomnianą rolę szantażysty, za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Orła. 

Za rolę w filmie „Komornik” w reżyserii Feliksa Falka otrzymał drugiego w swojej karierze Orła, Złotą Kaczkę, oraz nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.  Rola w filmie „Carte blanche” przyniosła mu kolejne nagrody.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2021 potwierdza znakomitą aktorską klasę Andrzeja Chyry. Zagrał on bowiem w aż trzech filmach, które znalazły się w konkursie: „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Wszystkich naszych strachach” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta oraz w krótkometrażowym „Niewolniku” Grzegorza Piekarskiego.  Andrzej Chyra jest laureatem Specjalnej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.

Andrzej Żuławski w Łódzkiej Alei Gwiazd

24 listopada o godzinie 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 80 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Żuławskiego. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie upamiętniające twórcę w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Andrzej Żuławski urodził się w 1940 roku we Lwowie. Przez wzgląd na pracę swojego ojca, Mirosława Żuławskiego – dyplomaty i pisarza, często zmieniał miejsce zamieszkania. Jako dziecko zetknął się z kulturą Paryża czy Pragi. Jednak to w stolicy Francji odebrał staranną edukację w szkole dwujęzycznej. Studiował na wydziale reżyserii wyższej szkoły filmowej IDHEC w Paryżu, a na Sarbonie i Uniwersytecie Warszawskim filozofię. 

Współpracował z Andrzejem Wajdą jako asystent przy „Samsonie”, „Miłości dwudziestolatków” i  „Popiołach”. Z sprawą swoich filmów uznawany był za skandalistę.

W 1981 roku Żuławski dostał się do głównego konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ze swoim drugim francuskojęzycznym filmem „Opętanie”.

Andrzej Żuławski zmarł 17 lutego 2016 roku. W 2019 roku Xawery Żuławski, syn reżysera, nakręcił „Mowę ptaków” na podstawie scenariusza ojca. 

Fundatorem obydwu gwiazd jest Urząd Miasta Łodzi w ramach projektu Łódź Miasto Filmu Unesco.

Źródło: Narodowe Centrum Kultury Filmowej

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama