Jak przygotować auto do jesieni?
To nie jest tak, że tylko zimą źle się jeździ po drogach. Jesienią ulice pokryte są liśćmi, do tego gdy spadnie deszcz, robi się naprawdę ślisko. Nietrudno wówczas o poślizg. Na drodze pokrytej liśćmi trzeba unikać gwałtownego hamowania. Warto taką nawierzchnię pokonać wolniej, z zachowaniem bezpiecznego odstępu od innych aut.Auto należy przygotować tak naprawdę do sezonu jesienno-zimowego.
- Aura jesienna może być również niesprzyjająca jak zimowa - mówi Marzanna Boratyńska w Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Trzeba zachować szczególną ostrożność na drodze. Padający deszcz ogranicza widoczność. Pamiętajmy także, że użytkownikami ruchu są również piesi, rowerzyści, a także osoby korzystające z hulajnóg. Pamiętajmy o odpowiedniej widoczności, kamizelkach odblaskowych.
Zaparowane szyby i tragedia gotowa
Niezmiernie istotne jest zadbanie o światła. Jesienią szybciej robi się ciemno. Należy je odpowiednio ustawić, tak by lepiej widzieć drogę i nie oślepiać kierowców z naprzeciwka.Kolejna sprawa to wycieraczki. Te na szybach muszą być sprawne. Jeśli zostawiają smugi, nie zbierają nadmiaru wody, to trzeba je wymienić. Przy okazji trzeba pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy. Warto w tym momencie postawić na ten zimowy. Temperatury o poranku będą przecież coraz niższe.
Na mokrej nawierzchni, w deszczowej aurze, wydłuża się droga hamowania. Zadbajmy o hamulce, a także o płyn hamulcowy.
Jesień kojarzą zwykle z wymianą opon. Kierowcy decydują się na zimówki, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Choć nie brakuje też takich, którzy odkładają tę czynność na ostatnią chwilę, a zatem do momentu, gdy spadnie pierwszy śnieg.
Jesienią niebezpieczne jest także parowanie szyb. Warto zaopatrzyć się w środek zapobiegający się zbieraniu pary. W walce z parą pomoże też klimatyzacja, która osusza powietrze. Wystarczy włączyć ją na chwilę i para zniknie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.