Eksperyment na łódzkich drogach – co opłaca nam się najbardziej?
Zasady wyścigu z ul. Grabieniec na Teofilowie na dw. Łódź Widzew były bardzo proste. Wszystkie osoby wystartowały i zakończyły eksperyment w tym samym punkcie. Dla podróżującego tramwajem utrudnieniem była utrata czasu na dojście na przystanek oraz przesiadka, dla rowerzystki – wysiłek fizyczny i poruszanie się tylko po jezdniach lub ścieżkach rowerowych, a dla kierowcy – jazda zgodnie z przepisami i konieczność zatankowania pojazdu.W początkowej fazie starcia, na ul. Aleksandrowskiej prowadzenie objęli rowerzystka i kierowca samochodu, jednak ten drugi – musiał zatankować swój samochód na jednej ze stacji paliw. Przez czas poświęcony na uzupełnienie baku na al. Włókniarzy ranking całkowicie się odmienił. Na skrzyżowaniu z ul. Srebrzyńską na prowadzenie wysunęła się osoba podróżująca tramwajem, a zaraz za nią znalazła się rowerzystka. Sytuacja wyrównała się przy dworcu Łódź Kaliska. Na odcinku od Włókniarzy do Piotrkowskiej na zdecydowanym liderem stał się kierujący samochodem. Daleko za nim znajdowała się osoba podróżująca tramwajem, a na samym końcu rowerzystka.
Wyniki starcia pokazały jak najszybciej poruszać się po Łodzi. Pierwsze miejsce zajęła osoba korzystająca z samochodu, jako druga na dw. Łódź Widzew zajechała rowerzystka, a na końcu dojechał podróżnik korzystający z tramwajów. Jakie są wady i zalety poszczególnych środków transportu?
Tramwaj, samochód, a może rower? Kiedy i czym jeździć po Łodzi?
Decydując się na poruszanie się po Łodzi musimy zwracać uwagę, przede wszystkim, na bieżącą godzinę. Chcąc dojechać w konkretne miejsce w godzinach szczytu na pewno spotkamy się z licznymi korkami. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej sprawdzają się tramwaje bądź autobusy, których trasy przebiegają przez buspasy. Czy to rozwiązanie jednoznacznie wskazuje, jak podróżować sprawniej? Niekoniecznie. Wybierając komunikację miejską w godzinach szczytu musimy liczyć się z tłokiem i niewielkim odstępem między poszczególnymi pasażerami, a korzystając z auta – pomimo korków – możemy cieszyć się wygodą. Zawsze pozostaje nam wybrać najbardziej ekologiczny i tani środek transportu, czyli rower, który wiąże się z wysiłkiem fizycznym i możliwymi złymi warunkami pogodowymi, szczególnie w okresie jesiennym. Innym aspektem jazdy po Łodzi są opłaty za bilety lub paliwo i parkowanie.Pomimo wielu narzekań na jakość świadczonych usług komunikacyjnych i liczne remonty – ceny biletów są najtańsze spośród większości polskich miast, a kwoty za paliwo są najwyższe od kilku lat. Podróżowanie samochodem do centrum wiąże się także z opłatami w parkometrach, które z roku na rok są coraz większe. Jaki środek transportu za to wybrać? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam i sprawdzać bieżącą sytuację drogową w mieście.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Uwaga: wahadło na ul. Pomorskiej. Utrudnienia w ruchu [06.10.2021]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.