reklama
reklama

Skunksiczka Ivi mieszka w Łodzi. „Brak słów, jak wspaniałe jest to zwierzę”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Beata Włodarczyk-Wypychowska

Skunksiczka Ivi mieszka w Łodzi. „Brak słów, jak wspaniałe jest to zwierzę” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

Ivi to roczna skunksiczka, która mieszka na łódzkiej Retkini. Porozmawialiśmy z jej właścicielką, jak wygląda opieka nad tym niezwykłym zwierzęciem. | foto Beata Włodarczyk-Wypychowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódź po godzinach Ivi to roczna skunksiczka, która mieszka na łódzkiej Retkini. Porozmawialiśmy z jej właścicielką, jak wygląda opieka nad tym niezwykłym zwierzęciem.
reklama

W trakcie pandemii wiele osób adoptowało psy i koty, by mieć powód do wyjścia z domu, radzić sobie z izolacją lub zwyczajnie dzięki temu, że całe dnie spędzali w domu i w końcu znaleźli czas dla pupila. Mieszkanka Łodzi uważa jednak, że najlepszym kompanem człowieka jest skunks.

Ivi to nietypowy zwierzak domowy

Skunksy nie mają dobrej reparacji, a Polska nie jest ich naturalnym środowiskiem, dlatego nie wiemy o nich wiele. Jak się okazuje, są to popularne zwierzęta domowe w USA i Europie Zachodniej, a coraz częściej pojawiają się również w Polsce.

W Łodzi na Retkini można spotkać Ivi, około roczna skunksiczka, która można spotkać na uroczystościach organizowanych przez Straż Miejską w Łodzi oraz na łódzkich wydarzenia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Śpi z nami w łóżku, nie gryzie, nie niszczy, nie psoci, nie chodzi po meblach. Nie ma w niej w ogóle agresji. Jest takim miluchem, taką przytulanką. Brak słów jak wspaniałe jest to zwierzę.

- mówi pani Beata Włodarczyk-Wypychowska, właścicielka Ivi.

Pani Beata zawsze lubiła wyjątkowe zwierzęta, a Ivi jest już drugim skunksem, jakiego ma. Pierwszą skunksiczkę miała kilkanaście lat temu. W jej domu poza psami i kotami mieszkały również szopy pracze.

Szopy rozrabiają, zaczepiają, są przekomiczne, ale przytulać się nie chcą. A Ivi cały czas by była na rękach i żeby cały czas ją miziać, jest niesamowita.

Skunks to idealne zwierzę domowe

Te wyjątkowe zwierzęta kojarzone są z silnym nieprzyjemnym zapachem, który wydzielają, gdy się czegoś przestraszą. Kupując skunksa z hodowli, o to nie trzeba się obawiać. Zaraz po urodzeniu wykonuje się zabieg chirurgiczny usunięcia gruczołów zapachowych.

Skunksy są bardzo towarzyskie i od początku potrzebują kontaktu z człowiekiem. Dobrze dogadują się z psami i kotami, a w warunkach domowych mogą dożyć do 10 lat.

Od początku nie ma z Ivi problemu. To jest zwierzę kuwetowe. Śpi tam, gdzie jej się podoba. U mnie śpi w piętrowym koszu wiklinowym razem z kotami, czasem w łóżku. Jak jest malutkie, trzeba uważać, żeby gdzieś nie weszło i sobie krzywdy nie zrobiło, ale poza tym żadnych problemów. Nie wymagają szczepień, tylko pierwsze badanie i odrobaczanie.

Skunksy w naturalnym środowisku są śmieciarzami, podobnie jak szopy, co oznacza, że są wszystkożerne. Dzięki temu nie ma problemu z dietą, choć jak wspomina właścicielka, trzeba pilnować godzin posiłku i odpowiednio porcjować jedzenie, ponieważ Ivi mogłaby jeść cały czas.

To jest zwierzę, które można samo zostawić w domu, ale nie na długo, bo bardzo potrzebuje towarzystwa. Ivi reaguje na imię, słyszy, dużo rozumie. W ciągu dnia śpi, wieczorem wychodzi. Jak jest głodna, to przychodzi i łapkami prosi, że coś chce.

Jak ludzie reagują na spacerującego skunksa?

Widok psa na spacerze nie jest niczym nadzwyczajnym. W większych miastach widok kota na smyczy z właścicielem staje się normą. Jednak jak sąsiedzi reagują na skunksa?

Są zaskoczeni. Co ciekawe dzieci od razu wiedzą, że to skunks. A dorośli mówią np., że to fretka. Dzieci ją przytulają, biorą na ręce.

Lekarze również wiedzą coraz więcej o skunksach i innych zwierzętach futerkowych. Czasem należy specjalisty szukać w innych częściach Polski, jednak rośnie liczba fachowców,  którzy są w stanie zaopiekować się skunksem czy szopem.

Skunksy to energiczne zwierzęta i potrzebują ruchu. Jeśli w domu nie ma dla nich wystarczającej przestrzeni, to dobrze raz dziennie zabrać zwierzaka na spacer. Mogą iść na smyczy, ale wygodniejszym rozwiązaniem są dla nich szelki.

Ja polecam wszystkim takie zwierzęta. To są takie antydepresanty. Jeśli one w naturze są tak mądre i inteligentne jak w domu to moim zdaniem to jedno z mądrzejszych zwierząt. Polecam skunksy przy dzieciach. Kot może podrapać, a ona nic nie zrobi, tylko chce się przytulić. Jeśli okażemy dużo miłości i zainteresowania takiemu zwierzakowi, to bardzo nam się odwdzięczy.

Skunksy z hodowli można kupić za około 1850 zł. Skunksa uznaje się jako zwierzę domowe, dlatego niepotrzebne są dodatkowe pozwolenia.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama