Perseidy, często błędnie nazywane są spadającymi gwiazdami. Prawidłowo jednak to zjawisko powinno nazywać się deszczem meteorytów. W tym roku będziemy mieli niezwykłą okazję do podziwiania nocy Perseidów w blasku czerwonego księżyca.
Noc Perseidów 2022. Kiedy obserwować nocne niebo?
W tym roku możemy zobaczyć największy rój Perseidów w nocy z 12 na 13 sierpnia o godzinie 3:00. Tej nocy możemy liczyć na zaobserwowanie od 6 do 15 meteorytów w ciągu trzech minut.Tej nocy podczas magicznego spektaklu meteorytów, jeśli pozwoli na to pogoda, będzie można zaobserwować również niezwykłą barwę ziemskiego satelity. Blask księżyca może jednak sprawić, że widocznych meteorytów będzie znacznie mniej.
Najlepszymi miejscami do obserwacji nieba są wysokie punkty, oraz puste powierzchnie bez zabudowy. Jednym z największych wzniesień w Łodzi jest Rudzka Góra.
Perseidy to meteoryty pochodzące z komety Swifta-Tuttle'a, która co 133-lata okrąża Słońce. Odłamki tej komety, osiągają prędkość około 59 km/s, dostając się do naszej atmosfery ulegają procesowi spalania się, tworząc zjawisko „spadających gwiazd”. Wówczas pozostawiają na niebie jasny ślad. Nazwa meteorytów nazwa pochodzi od Gwiazdozbioru Perseusza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.