reklama
reklama

"Ruch kreuje przyszłość" w AOIA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

"Ruch kreuje przyszłość" w AOIA - Zdjęcie główne

"Ruch kreuje przyszłość" w AOIA | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachAkademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Ruch kreuje przyszłość", który będzie realizowany od czerwca do listopada 2022. To interdyscyplinarny projekt edukacyjny z pogranicza socjologii, antropologii i sztuki. AOIA kreować będzie m.in. poprzez: warsztaty twórcze, pokazy spektakli z zakresu teatru ruchu, Dyskusyjny klub niepokornych i poszukujących, wykłady popularnonaukowe i dyskusje.
reklama

Pierwszy warsztat odbędzie się 28.05.2022: Język migowy tworzywem teatru tańca - warsztaty w ramach projektu "Ruch kreuje przyszłość".

Godziny: 10.00 - 13.00 I grupa: animatorzy kultury, nauczyciele, instruktorzy, pedagodzy i inne osoby pracujące z grupami 

                 15:00- 18:00 II grupa: tancerze, choreografowie, aktorzy, reżyserzy

Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41

Dlaczego nie ma jednego ogólnoświatowego języka migowego? Dlaczego słowo „głuchoniemy” jest obraźliwe? Dlaczego migając trzeba robić różne miny? Na ile sposobów można zamigać słowo „grać”?

reklama

Jeśli poznacie odpowiedzi na te pytania prawdopodobnie będziecie się chcieli uczyć polskiego języka migowego i… ruchem kreować przyszłość. Dzięki temu Polska ma szansę stawać się coraz bardziej dostępna dla osób g/Głuchych.

Pigułka wiedzy o kulturze Głuchych i garść znaków migowych – to na początek. Pozwoli nam odkryć, jaki potencjał performatywny posiada język migowy. Daje on możliwość, by taniec faktycznie stał się medium narracyjnym. Język migowy wzbogaca taniec, który jest z natury abstrakcyjny. Język migowy pozwala stworzyć opowieść.

Madi Rostkowską, prowadzącą warsztaty interesuje analiza tekstu w kontekście znaków migowych, które posiadają kierunki i kształty np. w układzie dłoni lub ruchu zawierają w sobie figury geometryczne. W jaki sposób wychodząc od znaku migowego, jego kształtu, można ten kształt rozszerzyć na inne części ciała, bądź całe ciało? Jak można zaadaptować i rozwinąć jakość ruchu wynikającą ze znaku na całe ciało i przestrzeń? Jak rozwijając skodyfikowany system, jakim jest język migowy można zacząć tańczyć? Język migowy to język wizualno-przestrzenny, dlatego podczas warsztatów spróbujemy na bazie znaków migowych stworzyć człowieka przyszłości w utopijnej, wykreowanej przestrzeni.

reklama

Madi Rostkowska - migający choreograf, pedagog tańca współczesnego, performer, tłumacz Polskiego Języka Migowego. Działa głównie w obszarze badania związków między Polskim Językiem Migowym a teatrem. Pomysłodawczyni Projektu Migawki, który łączy świat ciszy i dźwięku w opowieściach. Migawki pojawiły się już w odsłonach wrocławskiej (Bardzo Młoda Kultura i Festiwal Krasnoludków), łódzkiej (Dotknij Teatru), Internetowej jako „Migawki – opowieści z dwóch światów” (Kultura w sieci) oraz bytomskiej – spektakl „Rozbark. Nic się nie zmienia?” w Teatrze Rozbark. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, kierunek choreografia. Instruktor w projektach Lato w teatrze, Erasmus + i innych, prowadzi zajęcia taneczne i teatralne dla wszystkich grup wiekowych.

reklama

Współautorka spektakli dla osób słyszących i g/Głuchych takich jak: “W dwóch językach polskich” - spektakl dokumentalny o użytkownikach PJM (Teatr na faktach, Instytut im. Jerzego Grotowskiego),

„Matka Courage krzyczy” (nagroda Tukan OFF na na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) , „Piotruś Pan?” (Teatr Układ Formalny), „Czerwony Kapturek później” – spektakl dyplomowy rozwinięty w ramach Dotknij Teatru 2018, w których Polski Język Migowy był bazą ruchu scenicznego.

Rola oparta na PJM w spektaklu "Widzę nic" Filipa Zawady, reż. Pawła Palcata (Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy).

Tłumaczenia i szkolenia z podstaw PJM i dostępności dla Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Wrocławskiego Teatru Lalek, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Rozbark.

reklama

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium przyznane na rozwój własnej metody pracy z językiem migowym na scenie. Nagrodzona na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek "za ekspresyjne przekształcenie języka migowego w ruch sceniczny w spektaklu „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce”. - Projekt Migawki.

Warsztaty "Język migowy tworzywem teatru i tańca" odbywają się w ramach projektu "Ruch kreuje przyszłość". Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi. Projekt jest objęty honorowym patronatem przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama