Reklama

„Sztuka intonacji” i „1989”. Najbliższy weekend na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych
i Nieprzyjemnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Bieliński

„Sztuka intonacji” i „1989”. Najbliższy weekend na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych
i Nieprzyjemnych - Zdjęcie główne

„Sztuka intonacji”, reż. Anna Wieczur | foto K. Bieliński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Trwa XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W sobotę, niedzielę i poniedziałek na scenach Teatru Powszechnego w Łodzi obejrzeć będzie można kolejne dwa spektakle festiwalowe: „Sztukę intonacji” w reżyserii Anny Wieczur oraz „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Festiwal trwa do 2 kwietnia. Tematem tej edycji zaproponowanym przez dyrektorkę artystyczną Ewę Pilawską jest „Wojna. Kobieta. Teatr”.

Bohaterami „Sztuki intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur (spektakl Teatru Dramatycznego w Waeszawie) są Mistrz, Uczeń (Jerzyk), Tadeusz i Ludwik, których pierwowzorami są Jurij Zawadski, Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor i Ludwik Flaszen, czyli wybitne postaci tworzące historię teatru. W małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja.

W „Sztuce intonacji” Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś.

„Sztukę intonacji” obejrzeć będzie można w sobotę o 19:15 i w niedzielę o 16:00.

„1989”, reż. Katarzyna Szyngiera, fot. B. Barczyk

W niedzielę i poniedziałek o 19:00 widzowie Festiwalu obejrzą „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery – koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To rapowany musical o drodze do wolnej Polski, który uznawany jest za jeden z najważniejszych spektakli ubiegłego roku. „1989” opowiada o najważniejszym momencie naszej najnowszej historii, o chwili, która wszystkich nas połączyła i pozwoliła wspólnie cieszyć się z bezkrwawego zwycięstwa. Przenosimy się w czasy schyłkowego PRL-u - oglądamy na scenie małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów oraz mnóstwo innych postaci obu stron tamtej politycznej rzeczywistości. Współczesny musical zostawia nas z gorzkim pytaniem: co nam z tej radości czerwca 1989 roku pozostało dzisiaj?  "1989" to też fascynująca opowieść o odważnych kobietach – bohaterkach, które zapłaciły najwyższą cenę za naszą wolność.

  • Po pierwszych prezentacjach „Sztuki intonacji” oraz „1989” odbędą się spotkania z twórcami.
  • Bilety na spektakle są wyprzedane, ale przed przedstawieniami w kasie Teatru będzie można kupić wejściówki (w cenie 50 zł). Więcej informacji na: https://powszechny.pl/pl/festiwal/
  • XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.
 

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Tadeusz Słobodzianek
"Sztuka intonacji"
Reżyseria: Anna Wieczur
Scenografia i kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
Muzyka: Ignacy Zalewski
Światło: Paulina Góral
Ruch sceniczny: Anna Iberszer
Konsultacje taneczne walca wiedeńskiego: Robert Kochanek
Konsultacje taneczne walca francois: Liwia Bargiel
Konsultacja iluzjonistyczna: Wojciech Rotowski
Charakteryzacja: Joanna Tomaszycka, Marta Krasowska, Violetta Ozga
Obsada: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka

***

Koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„1989”

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Pomysł: Marcin Napiórkowski
Muzyka: Andrzej "Webber" Mikosz
Scenariusz: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski
Redakcja rapów i tekst utworu "Debata" i "Porozmawiajmy": Patryk "Bober" Bobrek
Tekst utworu "Olo, game changer": Patryk "Bober" Bobrek, Antoni Sztaba
Tekst utworu "A co jeśli wygramy?": Adam "Łona" Zieliński
Partie wokalne: Mateusz Bieryt
Choreografia: Barbara Olech
Scenografia: Milena Czarnik
Kostiumy: Arek Ślesiński
Światło: Paulina Góral
Zespół muzyczny: instrumenty klawiszowe - Piotr Bolanowski, bas - Jan Kusek, elektronika - Jarosław Pakuszyński, perkusja, kierownictwo muzyczne - Wojciech Długosz
Obsada: Bartosz Bandura, Mateusz Bieryt, Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski, Rafał Dziwisz, Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Julia Latosińska, Małgorzata Majerska, Daniel Malchar, Dasha Melekh, Paulina Narożnik, Magdalena Osińska, Dominik Stroka, Antoni Sztaba, Rafał Szumera, Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Aktorom na scenie towarzyszy zespół muzyczny w składzie: Piotr Bolanowski, Wojciech Długosz, Jasiek Kusek oraz Jarosław Pakuszyński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy