Reklama

Reklama

Szukamy jesieni w Parku Źródliska. Zobaczcie te kolory! [galeria]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach W każdej porze roku wygląda inaczej, za każdym razem przyciąga czymś innym. Do Parku Źródliska wybraliśmy się z aparatem aby sfotografować go w promieniach wrześniowego słońca. Zajrzyjcie do naszej galerii.

Reklama

Park Źródliska w odcieniach jesieni. Zobaczcie, jak wygląda w słońcu 

Źródliska są jednym z symboli Łodzi – jako najstarsze parki tworzą historię miasta od 1840 roku. Początkowo park miał charakter leśny – porastały go olsze, graby, dęby lipy oraz świerki; w peryferycznych częściach rosły w nim drzewa owocowe. 

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku ówczesne władze miasta sprzedały połowę ogrodu (zachodnią) fabrykantowi Karolowi Scheiblerowi i od tego czasu, aż do 1945 r., parkiem publicznym była tylko jego część wschodnia. Od roku 1873 część terenu była dzierżawiona przez Towarzystwo Strzeleckie, a następnie w latach 1885-1906 park był dzierżawiony przez Scheiblera. Na początku wieku wybudowany został dom mieszkalny dla obsługi parku (Domek Ogrodnika). Park służył wtedy głównie rodzinom robotniczym jako miejsce wycieczek, zabaw i majówek. 

Gruntowną przebudowę parku wykonał wg własnego projektu w latach 1923-1925 E. Ciszkiewicz – to on jest autorem koncepcji układu alejek, znanej ze Źródlisk do dziś. Po kilku latach do Źródlisk zawitały kolejne zmiany. W latach 1931-1935 wykonano obszerny parter kwiatowy w północnej części parku. Po wojnie na terenie Źródlisk przeprowadzono gruntowne prace porządkowe – oczyszczono i pogłębiono staw, drogi pokryto nawierzchnią bitumiczną.

Na terenie Parku Źródliska I i II rosną najcenniejsze gatunki dębów w Łodzi. Obie części Źródlisk zostały w całości uznane za pomnik przyrody oraz wpisane do rejestru zabytków.

Udało się nam sfotografować Źródliska w promieniach jesiennego słońca. Zdjęcia umieściliśmy w galerii powyżej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy