Reklama

Reklama

Do Parku Źródliska wraca iluminacja. Widmo podwyżek cen energii nie zniechęca władz

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W parku Źródliska trwają przygotowania do tegorocznego otwarcia iluminacji „Alicja w Parku Miliona Świateł". Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele magistratu przekonywali dziennikarzy, że ubiegłoroczne zyski z biletów znacznie przewyższyły koszty zużytej energii. Podobnie ma być w tym roku. Co w przypadku kolejnych prognozowanych podwyżek cen prądu?

Reklama

Świetlna wystawa znów w Źródliskach. Wiemy, ile kosztowała miasto w zeszłym roku

Zeszłoroczna wystawa cieszyła się dużą popularnością. Jak podaje Łódzkie Centrum Wydarzeń od listopada do marca odwiedziło ją ponad 120 tys. osób. Tak jak w poprzednim roku, atrakcję w parku Źródliska zapewnia firma Multidecor. Miasto zobowiązało się do dostarczenia prądu zasilającego wystawę oraz jej ochronę i utrzymanie. W dobie ogromnego wzrostu kosztów energii mieszkańcy zastanawiają się, czy nie ucierpi na tym miejski budżet.  

W trakcie konferencji prasowej zwołanej w piątek 30 września organizatorzy poinformowali, że w tym roku ze względu na inflację i wysokie koszty energii, ceny biletów zostaną nieznaczne podniesione. Jak odnieśli się do niepokojów mieszkańców o utrzymanie świetlnego parku przy tak wysokich cenach prądu? 

– Funkcjonowanie Parku Miliona Świateł opiera się na sprzedaży biletów. Zakładamy, że również w tym sezonie będzie wielu chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć świetlną wystawę. Jeśli okaże się, że zainteresowanie parkiem jest małe, to będziemy zastanawiali się, jak rozwiązać ten problem – tłumaczył Piotr Kurzawa, zastępca dyrektora Łódzkiego Centrum Wydarzeń. 

Zyski z biletów dzielone są między firmę Multidecor i podlegające miastu Łódzkie Centrum Wydarzeń. 

– My płacimy za prąd. W zeszłym roku ŁCW ze sprzedaży biletów zyskało ponad 100 tys. złotych po rozliczeniu wszystkich kosztów. Na ten moment nie obawiamy się wzrostu kosztów energii. W ubiegłym roku w całym cyklu Parku Miliona Świateł za prąd zapłaciliśmy około 15 tys. zł. Myślę, że na ten moment nie mamy się czego obawiać. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku odwiedziło nas 120 tys. osób, nie przewidujemy, że park przyniesie miastu straty  – dodaje Kurzawa. – To wspaniała atrakcja, która zachwyciła wiele osób. Tu odbywały się zaręczyny i śluby – nie odbierajmy tego mieszkańcom. 

Organizatorzy atrakcji zapewniają, że instalacja jest energooszczędna i wykorzystuje technologię LED. W pierwszym roku jej działania miasto podpisało umowę z Multidekorem na trzy lata z góry – I edycja: 2021- 2022, II edycja 2022-2023 i III edycja 2023-2024.

– Jeśli energia z sieci będzie dla nas zbyt droga, to postawimy agregat. Ostatnie doświadczenia pokazały, że nie powinniśmy bać się tego pomysłu. Aby uzmysłowić sobie, ile zużywamy prądu, dam obrazowe porównanie – tyle samo energii pobierają podłączone jednocześnie do gniazdka trzy płyty indukcyjne i podpięty do osobnego gniazdka cały Park Miliona Świateł – tłumaczył przedstawiciel ŁCW. 

Nie wszyscy jednak patrzą w przyszłość z podobnym optymizmem. Nie wiadomo, jak duże podwyżki czekają nas w kolejnych miesiącach. 

– W dobie drożyzny, inflacji i nieuniknionych, cyklicznych podwyżek prądu podejmowanie tego typu działań jest całkowicie zbyteczne. Wszystko drożeje i tego typu imprezy nie stoją na pierwszym ani drugim miejscu w wydatkach domowego budżetu – ludzie liczą każdą złotówkę. Ponadto miasto, które mówi, że chce być miastem zielonym i ekologicznym, nie powinno podejmować działań, które przeczą tego typu stwierdzeniom. Zanieczyszczenie światłem i zużywanie prądu na instalację, która nie jest mieszkańcom niezbędna w dobie katastrofy klimatycznej i kryzysu gospodarczego, nie jest właściwym podejściem – komentuje Daniel Walczak, rzecznik prasowy Łódzkich Zielonych. 

Świetlna iluminacja pojawi się w parku 15 października i będzie można ja oglądać do końca lutego. W tym okresie biletowany wstęp obowiązuje między 16:00 a 21:00. 

Park Miliona Świateł. Dla zwiedzających przygotowano nowe atrakcje. Ile zapłacimy za wstęp?

Tegoroczna oferta parkowych instalacji zostanie poszerzona względem poprzedniej edycji. Jedną z zapowiadanych nowości będą multimedialne pokazy na głównym placu w parku przed restauracją TuBajka. Zobaczymy również świetlny tunel ułożony z liści palmowych. 

– Dodatkowo zwiedzający będą mogli szukać instalacji ze sztućców, ale na ten moment nie zdradzamy, w jakiej części parku się znajdą – mówił przedstawiciel Multidecoru. 

Aby zmniejszyć kolejki ustawiające się przed wejściem do Źródlisk, ŁCW zaproponowało zwiedzającym internetową możliwość zakupu biletów. Sprzedaż online ruszy na początku października; od połowy miesiąca bilety będą do nabycia w kasie stacjonarnie. Na rabatowany wstęp liczyć mogą posiadacze kary łodzianina. Ulga wyniesie 10 procent. 

Ceny biletów:

Poniedziałek – czwartek:

• Ulgowy 29 PLN

• Normalny 35 PLN

• Rodzinny 110 PLN

Piątek – Niedziela:

• Ulgowy 35 PLN

• Normalny 39 PLN

• Rodzinny 135 PLN

Dzieci do lat trzech - wejście darmowe

Ulgowy - 3-18 lat, emeryci, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie

Rodzinny - 2 osoby dorosłe + 2 dzieci ( 3-18 lat )

Ulica Piotrkowska rozbłyśnie w tym roku? 

Mieszkańcy zastanawiają się, czy w obliczu aktualnych cen energii, dobrym pomysłem jest rozświetlenie ul. Piotrkowskiej w okresie świątecznym. 

– W tym momencie nie możemy podać żadnych szczegółów. Warto wziąć jednak pod uwagę, że w ubiegłych latach zużycie energii przy iluminacji Piotrkowskiej w całym cyklu wyniosło nas około 20 tys. zł – mówił Piotr Kurzawa. 

Piotr Kurzawa poinformował, że miasto jest na etapie przygotowywania przetargu na dostawcę świątecznych dekoracji Piotrkowskiej. Umowa na iluminację, która służyła miastu w ostatnich latach, wygasła w roku ubiegłym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy