Pojazdy łódzkiej komunikacji miejskiej na archiwalnych fotografach
Początki transportu miejskiego w Łodzi nieodzownie łączą się z rozwojem włókiennictwa. Pierwsze plany łódzkich fabrykantów zakładały budowę sieci tramwajów konnych, przeznaczonych zarówno do przewozu towarów, jak i pasażerów. Pomysł ten nie doczekał się realizacji, ale dzięki staraniom Juliusza Kunitzera 23 grudnia 1898 na łódzkie ulice wyjechały pierwsze w historii (od razu) elektryczne tramwaje. Była to inwestycja pionierska na skalę Królestwa Polskiego. Pojazdami podróżowali wyłącznie pasażerowie. Transport towarowy odbywał się dzięki wybudowanej w 1903 roku kolei obwodowej.Uruchomienie komunikacji autobusowej w Łodzi datowane jest na końcówkę lat 40. XX wieku. Oficjalne otwarcie pierwszej linii A w relacji Plac Niepodległości – Józefów (ul. Rzgowska) odbyło się 11 października 1948 roku. Choć w okresie niemieckiej okupacji na terenie Łodzi wprowadzono już dwie linie autobusowe, były one przeznaczone wyłącznie dla ludności niemieckiej. Przełomowy okazał się rok 1955, w trakcie którego udało się stworzyć sieć połączeń autobusowych, będącą pierwszym etapem tworzenia trakcji spalinowej na skalę takiego miasta, jak Łódź.
W zbiorach Miastografu znaleźliśmy archiwalne zdjęcia łódzkich tramwajów i autobusów. Większość z nich pochodzi z lat 1960-80. Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii.
CZYTAJ TAKŻE >>> Tramwaje znów pojadą przez Kilińskiego. Co z odcinkiem od ul. Narutowicza do Jaracza?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.