Reklama

Teatr Nowy Łódź – historia powstania. Co wiemy o Teatrze Nowym w Łodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Teatr Nowy Łódź – historia powstania. Co wiemy o Teatrze Nowym w Łodzi? - Zdjęcie główne

Teatr Nowy Łódź - historia powstani | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Zastanawiałeś się kiedyś nad powstaniem Teatru Nowego w Łodzi? Opowiemy Ci, kto założył Teatr im. Kazimierza Dejmka.

Teatr stanowi doskonałą rozrywkę zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dojrzałych osób. Jednym z najbardziej znanych łódzkich teatrów jest Teatr Nowy. Kiedy powstał? Jaki repertuar w nim znajdziemy? Do kogo jest kierowany? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania. Teatr Nowy Łódź, historia powstania tego łódzkiego teatru sięga 1949 roku. Był on teatrem robotniczym. Teatr Nowy w Łodzi znajduje się w łódzkim Śródmieściu w jednopiętrowym budynku. Jest to tzw. Mała Scena. Natomiast Duża Scena mieści się w gmachu przy Więckowskiego 15.

Teatr Nowy w Łodzi

Teatr Nowy w Łodzi znajduje się na ulicy Zachodniej 93 i jest rodzajem teatru dramatycznego. Od 1949 roku działa nieprzerwanie. Łódzki Teatr Nowy w 1950 roku został objęty kierownictwem Kazimierza Dejmka. Teatr Nowy Łódź cieszył się uznaniem i oparciem ze strony władz państwa. Kazimierz Dejmek, będący ówczesnym dyrektorem artystycznym teatru, a także reżyserem, zdobywał duże uznanie. Każda sztuka przez niego wyreżyserowana zdobywała pozytywne recenzje. Na scenie teatru można było zobaczyć największe klasyki polskiego dramatu. Znajdujący się pod dyrekcją Dejmka Teatr Nowy w Łodzi był niezwykle popularny.

Teatr Nowy Łódź repertuar

Co grane jest w łódzkim teatrze dramatycznym? Czy każdy znajdzie w nim sztukę dla siebie? Teatr Nowy Łódź -repertuar, jaki możemy spotkać w łódzkim Teatrze Nowym w 2023 roku to m.in.:

  • "Doktor Dolittle i przyjaciele"
  • "Kto odkrył Amerykę?"
  • "Hamlet we wsi Głucha Dolna"
  • "My, psy" (bajka muzyczna)
  • "Antygona w Nowym Jorku" (spektakl z warsztatami)
W teatrze Kazimierza Dejmka, jak więc widzimy, znajdzie się coś dla każdego. Teatr Nowy zaprezentuje nam zarówno bajki muzyczne, spektakle połączone z warsztatami, a także klasyczne spektakle pozwalające na całkowite oddanie się sztuce.

Teatr Nowy im Kazimierza Dejmka w Łodzi

Teatr Nowy im Kazimierza Dejmka w Łodzi od 15 lutego 2021 roku posiada dyrektora naczelnego i artystycznego Dorotę Ignajtew. Wcześniej stanowisko to należało do Macieja Wojtyszki. Na początku istnienia Teatru Nowego w Łodzi to sam Kazimierz Dejmek był jego dyrektorem. W następnych latach dyrektorzy teatru zmieniali się, w ostatnim nastąpiła zmiana dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Nowym dyrektorem została Dorota Ignajtew, stając się następczynią Macieja Wojtyszki.

Teatr Nowy Łódź aktorzy

Do aktorów Teatru Nowego w Łodzi między innymi należał założyciel i dyrektor teatru Kazimierz Dejmek urodzony 17 kwietnia 1924 roku (zmarły w 2002 r.). Teatr Nowy Łódź aktorzy występujący obecnie to m.in. Paweł Audykowski, Karolina Bednarek, Wojciech Bartoszek, Monika Buchowiec, Przemysław Dąbrowski, Barbara Dembińska, Maria Gładkowska, czy Łukasz Gosławski i wielu innych.
 
Kazimierz Dejmek w 1949 roku wraz z Januszem Warmińskim oraz "Grupą Młodych Aktorów" zorganizował warsztaty, podczas których stworzono koncepcję założenia nowoczesnego teatru politycznego. W ten sposób powołany został Teatr Nowy w Łodzi. Pierwszą sztuką wystawioną na deskach Teatru Nowego w Łodzi była czechosłowacka sztuka Brygada szlifierza Karhana Vaška Kani. W Teatrze Nowym Dejmek wyreżyserował ironiczne komentarze do sztuki Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego "Święto Winkelrieda", a także inscenizację z 1957 roku opowiadania Jerzego Andrzejewskiego "Ciemności kryją ziemię". Należą do niego także klasyki polskiego dramatu takie jak: Noc listopadowa (1956 i 1960), Akropolis (1959) Stanisława Wyspiańskiego, Barbara Radziwiłłówna A. Felińskiego (1958), a także Obrona Sokratesa Platona (1960) i Żaby Arystofanesa (1961).

Teatr Nowy Łódź ceny biletów

Jak wygląda cennik w Teatrze Nowym w Łodzi? Teatr Nowy Łódź ceny biletów wyglądają następująco:

  • Uczniowie - 30 zł
  • Studenci - 35 zł
  • Emeryci i renciści - 45 zł
  • Dorośli - 55 zł (W ramach projektu "Nowy i Młodzi" - 40 zł)
W ocenie dużej części widzów nie są to wygórowane ceny za możliwość uczestniczenia w kulturze. W Łodzi budynek Teatru Nowego dzieli się na Małą Scenę i Dużą Scenę. Ceny biletów są różne dla każdej z nich. W przypadku mniejszej sali koszt może wynosić 30 zł, natomiast duża to koszt 35 zł. Każda premiera w Teatrze Nowym cieszy się ogromną popularnością. Nowy Teatr w Łodzi im. Kazimierza Dejmka to miejsce, które każdy powinien odwiedzić chociaż raz. Bliskie spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie sprawi, że oderwiemy się od codzienności i zajrzymy w głąb siebie.

Teatr Nowy Łódź kontakt

Jeśli wybieramy się do łódzkiego Teatru Nowego, często potrzebujemy kontaktu, aby zarezerwować miejsca lub dopytać o szczegóły. Teatr Nowy Łódź - jaki jest kontakt do teatru? Główny numer telefonu to: 42 633 4494. Ogólne informacje na temat kontaktu do Teatru Nowego w Łodzi wyglądają następująco:

 

Informacje
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93
90-402 Łódź
tel. 42 633 4494
 
Sprzedaż i organizacja widowni czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 08:00 - 16:00
tel. 42 630 20 86; 42 636 08 47
lub 601432520
 
Kasa biletowa Czynna od wtorku do soboty
w godz. 12:00 - 19:00 i godzinę przed przedstawieniem
ul. Zachodnia 93, Łódź
tel. 42 636 05 92
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy