Andrzej Seweryn od wielu lat związany jest z tym miejscem dzięki szczerej przyjaźni z twórcą i pomysłodawcą Monopolis Krzysztofem Witkowskim, który stworzył własny przepis na sukces: biznes promowany jest przez kulturę - wysoką i najbardziej profesjonalną jak to możliwe. Dlatego od wielu lat do Łodzi, a dokładniej do Sceny Monopolis, przyjeżdżają wybitni aktorzy i twórcy z Polski i ze świata. Specyficzny klimat architektoniczny tego miejsca usposabia do specyficznego rodzaju zadumy, oderwanej nieco od przyziemnej rzeczywistości, choć sama scena, usytuowana w dawnym magazynie spirytusu, znajduje się części poniżej poziomu ulicy, rzecz można w samej piwnicy.
Teatropolis, jako emanacja żywotności tego miejsca, od pierwszej edycji zaprasza artystów i spektakle w pokazach mistrzowskich i konkursowych. Mamy więc wielkie, znane nazwiska i mamy też różnorodne propozycje wschodzących gwiazd. Nie inaczej jest w edycji trzeciej festiwalu, gdzie w miniony piątek w ramach pokazu mistrzowskiego zaprezentowano spektakl „Pogo” - zeszłorocznego zwycięzcę, a spektaklem finałowym, zagranym dokładnie w Międzynarodowym Dniu Teatru, będzie „Życie pani Pomsel” w mistrzowskim wykonaniu Anny Seniuk. Pomiędzy oboma pokazami wiele wydarzy się w Teatropolis: wykonawcy dziewięciu spektakli wezmą udział w zmaganiach konkursowych w kategoriach monodramu i małej formy. Jak zaznaczył Krzysztof Witkowski, w pierwszej kategorii nagroda główna wynosi 15 tys. złotych, w drugiej 20 tys. złotych.
Oprócz spektakli odbędzie się wiele wystaw, wernisaży czy spotkań dyskusyjnych z twórcami teatralnymi. Warto przyjrzeć się ofercie spotkań i zaplanować wizytę w Monosferze - przestrzeni debat, dyskusji i wymiany poglądów podczas tegorocznego festiwalu. Monosfera bowiem, to miejsce w Monopolis pierwotnie dedykowane dzieciom, bo też dla dzieci nie zabraknie znaczących wydarzeń. Jednym z nich będzie niedzielne czytanie bajek, a czynić to będą same aktorskie znakomitości. Także większość spektakli będzie miała kontynuację w tym miejscu, a aktorzy i współtwórcy spotkają się tu z publicznością, by wymienić poglądy lub wejść w twórczą polemikę.
Tydzień święta teatru w zjawiskowej architekturze Monopolis to propozycja tak atrakcyjna, że prawie nieosiągalna. Od momentu otwarcia wirtualnych kas biletowych w ciągu kilkudziesięciu godzin zostały sprzedane wszystkie bilety, a od pierwszego spektaklu sala wypełniona jest do ostatniego krzesła. Dla tych, co nie zdołali kupić biletu, pozostaje wstęp wolny na spotkania dyskusyjne i wydarzenia towarzyszące.
Teatropolis to niewątpliwie artystyczny i wizerunkowy sukces, estetyczna i przyciągająca wizytówka Łodzi podkreślająca postindustrialne walory naszego miasta. W tym roku jest to szczególnie interesujące, a to ze względu na aktywną obecność Andrzeja Seweryna świętującego wraz łodzianami 50. rocznicę premiery „Ziemi Obiecanej” - wielkiego filmowego dzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wiele więc przemawia za tym, by siedem dni dobrego teatru znaleźć właśnie tutaj - w Teatropolis - i poczuć się jak w prawdziwej oazie kultury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.