Reklama

Reklama

To w Łodzi rozegra się walka z demonami przeszłości. Poznajcie nowy komiks serii „Paneuropa”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Wzorem poprzednich wydawnictw serii, autorzy dwutomowego komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” skoncentrowali uwagę na problemach trapiących współczesną Europę. Tym razem, historia bohaterów mierzących się z konsekwencjami kryzysu migracyjnego została osadzona w Łodzi. O szczegóły niecodziennego przedsięwzięcia, tuż przed łódzką premierą publikacji na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi, pytamy współtwórcę projektu.

„Paneuropa” skraca dystans. Bliżej nam do problemów współczesnych społeczeństw

Komiks z serii „Paneuropa” jest projektem Komisji Europejskiej rozwijanym od 2015 roku. Wspólnym mianownik kolejnych wydawnictw stanowi tematyka dotycząca najważniejszych problemów, z którymi zmagają się europejskie społeczeństwa. W minionych latach przedstawione historie koncentrowały się m.in. na ochronie dziedzictwa kulturowego Europy („Paneuropa vs. Pandemonium”), walce z zanieczyszczeniem powietrza i jego tragicznymi skutkami dla klimatu („Paneuropa vs. smog”) oraz walce z pandemią koronawirusa, która na całym świecie doprowadziła do śmierci ponad 6 milionów ludzi („Paneuropa vs. Covid-19”).

Jednym z zadań Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce jest koordynacja i wsparcie wydawania publikacji, dzięki którym mieszkańcy Unii Europejskiej i obywatele krajów członkowskich mogą zapoznać się z aktualnie prowadzoną polityką czy propozycjami legislacyjnymi KE.

– W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że oprócz tradycyjnych form jak np. broszury czy opracowania, powinniśmy sięgnąć po alternatywne drogi komunikacji z odbiorcą. To właśnie komiks wydał się nam w tym kontekście bardzo atrakcyjny. We współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Gier i Komiksu w Łodzi w 2015 roku wydaliśmy pierwszy numer serii, czyli „Paneuropa vs. Pandemonium” – mówi reprezentujący Komisję Europejską Sebastian Rysz. 

– Pokazujemy, że Unia Europejska może być odpowiedzią na to wszystko, co w przeszłości prowadziło do konfliktów i wybuchów nietolerancji. To tematy opracowane w dwóch dużych pakietach legislacyjnych Komisji Europejskiej, czyli Nowym pakcie o migracji i azylu i Unii Równości – tłumaczy nasz rozmówca. 

Dzięki wydawnictwu czytelnicy-obywatele UE mogą w atrakcyjny sposób poznawać świat polityki europejskiej. Autorzy mają świadomość, że to właśnie komiks bywa pierwszą formą kontaktu z zagadnieniem. W tym roku publikacja poświęcona jest problematyce kryzysu migracyjnego oraz poszanowania praw mniejszości. 

Bohaterowie komiksu „Paneuropa” odwiedzą łódzkie EC1 

Ważną częścią założeń projektu stanowi pokazywanie efektów inwestycji finansowanych z funduszy europejskich – to dlatego na okładkach pierwszej i drugiej części „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” zaprezentowano tworzone w ramach kompleksu EC1 Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz charakterystyczną złotą tarczę, symbolizującą budowę tunelu średnicowego pod Łodzią. 

Nie po raz pierwszy ulice Łodzi posłużą jako miejsce akcji komiksu; bohaterowie znajdą się również w kompleksie EC1.Ważną rolę w akcji odegra nasz rodzimy bohater - długowieczny alchemik Michał Sędziwój, który osiedli się na ul. Tuwima. Poza stolicą województwa łódzkiego, w publikacji pojawią się inne miasta i obszary partnerskie UE, czyli Chorzów i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Z tego powodu, pozostałe okładki ozdobią graficzne interpretacje chorzowskich Muzeum Hutnictwa oraz Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika. 

– Trudno mi zachować obiektywizm, ponieważ w powstanie projektu jestem zaangażowany od 2019 roku, ale myślę, że wartością komiksu jest jego bliskie powiązanie z kulturą europejską. Nie wymyślaliśmy nowych bohaterów, a sięgnęliśmy po tych, którzy towarzyszą nam od najmłodszych lat – bogini Atena, bliźniacy Romulus i Remus czy syrena, która z czasem zyskuje znane nam wszystkim imię – Sawa. Komiks opowiada o problemach współczesności, natomiast narratorami i bohaterami są osoby dobrze nam znane – zaznacza Sebastian Rysz.

Premiera komiksu odbędzie się w weekend 24-25 września podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Wydawnictwo dostępne jest w języku polskim i tłumaczeniu angielskim. Oprócz tradycyjnej wersji papierowej komiks zostanie udostępniony czytelnikom w formie elektronicznej poprzez stronę Urzędu Publikacji Unii Europejskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy