Pałac Herbsta to jeden z wielu punktów na turystycznej mapie Łodzi, który warto odwiedzić już pierwszego dnia podczas przyjazdu do naszego miasta. Położony przy Księżym Młynie pałac ma wieloletnią tradycję, w której nie mogło zabraknąć jednego z pionierów przemysłowej Łodzi Karola Scheiblera.
Ogród w Muzeum Pałac Herbsta na upalne dni
Malowniczy pałac położony jest w obrębie Księżego Młynu oraz rzeki Jasień. To tutaj przez wiele lat żyła rodzina Herbstów i Scheiblerów, którzy tworzyli dawną osadę przemysłową.Ród Herbstów żył w pałacu do 1942. Zamieszkiwały go dwa pokolenia: Matylda i Edward, a następnie ich syn Leon ze swą żoną Aleksandrą. Po śmierci Leona Aleksandra wyprowadziła się z Łodzi.
W trakcie drugiej wojny światowej budynek pałacu został znacjonalizowany.
- Wtedy to pełnił różne funkcje m.in. ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu pobytu dziennego dla nerwowo chorych, był siedzibą ORMO, a nawet spółdzielni inwalidów. Skutkiem niewłaściwego użytkowania obiektu była oczywiście daleko posunięta dewastacja. Gdy w 1976 roku rezydencję przejęło Muzeum Sztuki wszystkie zabudowania wymagały kapitalnego remontu
- czytamy o historii pałacu na stronie Muzeum Pałac Herbsta.
Dziś jednak to miejsce wygląda zupełnie inaczej. W 2011 roku udało się rozpocząć gruntowną modernizację zabytków oraz zostały przeprowadzone prace konserwatorskie. Trzy lata później, w roku 2014 renowacji doczekał się również pałacowy ogród.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.