Pierwsza para kudu małego przyjechała do łódzkiego ZOO w 2008 roku z Hanoweru.
Jeden samiec i pięć samic
- Aktualnie w Łodzi mieszka sześć osobników: jeden samiec i pięć samic - mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. - Zgodnie z rekomendacją koordynatora, wszystkie urodzone u nas młode wysyłane są do innych europejskich ogrodów zoologicznych. Jesteśmy członkiem komitetu EEP zarządzającego hodowlą tego gatunku.
W tym roku łódzkie stado powiększy się o kolejnego samca i samicę. Nowe osobniki przyjadą z innych placówek hodowlanych.
Mają zakręcone rogi i paski
Na głowie samca kudu małego znajdują się oryginalne, spiralnie zakręcone rogi. Samice są dużo mniejsze od samców, ale także i je cechuje smukłość sylwetki i piękne, białe paskowanie na tułowiu. Kudu to gatunek stadny, wykazujący aktywność nocną i wczesnoporanną. Preferuje zacienione obszary pokryte niską trawą.Główną przyczyną wymierania tych zwierząt jest przekształcanie terenów w pola i pastwiska oraz zarażanie się wieloma chorobami od zwierząt gospodarskich. W efekcie, w niektórych rejonach Afryki liczebność tych antylop spadła nawet o 60 proc. Kudu należą do najmniejszych antylop świata, osiągając rozmiary porównywalne do zajęcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.