reklama
reklama

Zapomniana bitwa o Łódź, czyli jedno z największych wydarzeń w historii I wojny światowej [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Zapomniana Operacja Łódzka z 1914 roku, podczas której zostało zniszczonych ok. 80 budynków w Śródmieściu w wyniku zrzucenia niemieckich bomb oraz rozprzestrzeniających się pożarów. Ucierpiały również dworce. Ze względu na licznych rannych, miasto zamieniło się w wielki szpital. W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z tamtego okresu.
reklama

Łodzianie nie pamiętają o Operacji Łódzkiej

Przechodząc się ulicami Łodzi zapytaliśmy przypadkowe osoby o wydarzenia z grudnia 1914 roku. Mało kto potrafił udzielić nam jakiejkolwiek odpowiedzi. Większość łodzian okres ten wspomina jedynie z I wojną światową - nie kojarzy wydarzeń dziejących się w samym mieście.

- Niestety nie mam pojęcia co wtedy działo się w mieście. Była wojna ale zupełnie nie wiem co wtedy się działo. Jakieś ważne wydarzenia? - opdowiada Paulina.

Dlaczego tak mało osób wie o Operacji Łódzkiej? W Rosji po rewolucji 1917 r. samo wspomnienie caratu mogło skończyć się rozstrzelaniem lub zesłaniem na Sybir. Wojenne wyczyny z 1914 r. stały się niewygodne politycznie, a pamięć o nich stopniowo ginęła wraz z ich ostatnimi świadkami. 

Bitwa łódzka - jedna z największych bitew I wojny światowej

Na przełomie listopada i grudnia 1914 r. na froncie wschodnim doszło do bitwy łódzkiej. Była to jedna z największych bitew manewrowych I wojny światowej. W dniach 11 listopada - 5 grudnia w okolicach Łodzi rozegrała się walka pomiędzy niemiecką 9 Armią, którą dowodził August von Mackensen, a trzema armiami rosyjskimi, dowodzonymi przez generałów: Paula Von Rennenkampfa, Siergieja Szejdemana oraz Paula von Plehwego. 

Bitwa była głównym elementem kontruderzenia armii niemieckiej, mającego powstrzymać przygotowywaną ofensywę sił rosyjskich na terytorium Niemiec. Walki toczone w rejonie Łodzi spowodowały, że rannych lokowano we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, a miasto zamieniło się w wielki szpital i kostnicę. Trwająca prawie miesiąc bitwa przyniosła ogromne straty. Rosjanie stracili w wyniku walk ponad 100 tys. żołnierzy, Niemcy zaś blisko 90 tys. Po obu stronach walczyli także Polacy, których nagrobki do dziś można odnaleźć w podłódzkich lasach.

Do 22 listopada Niemcom udało się okrążyć Łódź od zachodu, północy i wschodu. Nie mieli jednak już sił, żeby zamknąć okrążenie. Rosjanie byli zbyt wykrwawieni, żeby się utrzymać w Łodzi. 5 grudnia 1914 r. ewakuowali się z miasta, a następnego dnia wycofali o ok. 80 km na wschód. Następnego dnia wojska niemieckie zajęły Łódź. W "Operacji Łódzkiej" strategiczne zwycięstwo odnieśli Niemcy, bo udaremnili ofensywę na Berlin. Pod względem taktycznym zwyciężyli zaś Rosjanie, gdyż nie dopuścili do okrążenia swych sił w samej Łodzi.

- Jest to nasza historia zarówno lokalna, jak i narodowa i należy o nią dbać, przekazywać kolejnym pokoleniom i mówić o niej z dumą. Od nas współczesnych zależy, czy Ci zapomniani żołnierze, choć prawie sto lat temu polegli w bitwie, wygrają walkę z ludzką niepamięcią - pisze Andrzej Daszyński z Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwerystetu Łodzkiego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama