Reklama

Reklama

Święto Niepodległości w Łodzi tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zobacz archiwalne zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Święto 11 listopada w II Rzeczypospolitej Święto Niepodległości oficjalnie obchodzono tylko dwa razy – w 1937 i 1938 r. Możecie zobaczyć zdjęcia z łódzkich uroczystości w naszej galerii.

Reklama

Historia Święta Niepodległości

Dzień 11 listopada został wprowadzony do oficjalnego kalendarza świąt państwowych stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lat trzydziestych XX w. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ów, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Data 11 listopada 1918 r. upamiętniała moment przekazania przez Radę Regencyjną pełni władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Także tego dnia Niemcy zawarły rozejm z państwami ententy we francuskim Compiègne, który de facto kończył I wojnę światową. Rocznicę tamtych wydarzeń obchodzono w Polsce co prawda już od 1919 r., niemniej jednak miały one charakter czysto wojskowy. Sytuacja uległa zmianie po przewrocie majowym 1926 r. Piłsudski – piastujący wówczas urząd premiera RP – ustanowił 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej. Władzy zależało, by rocznica 11 listopada była świętem ogólnonarodowym i okazją do konsolidacji społeczeństwa. Jednak dopiero w 1937 roku przyjęto stosowną ustawę sejmową. Nastąpiło to już po śmierci marszałka, pod rządami nowej Konstytucji oraz przyjętej na jej podstawie ordynacji wyborczej, które zapewniły obozowi sanacyjnemu niepodzielną władzę. Przed wrześniem 1939 r. obchody oficjalnego Święta Niepodległości zdążyły się odbyć zaledwie dwukrotnie.

Galeria łódzkich obchodów Święta Niepodległości 

Fotografie pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi przedstawiają uroczyste obchody Święta Niepodległości w Łodzi w roku 1937 oraz 1938. Na zdjęciach można zobaczyć uroczystą defiladę, w której udział wzięły między innymi pododdziały 28 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich oraz inne oddziały z łódzkiego garnizonu wojskowego. Zobaczyć można także defilujące jednostki łódzkiej Policji Państwowej, młodzieżowych i kobiecych formacji paramilitarnych, strażaków, związków zawodowych i cechów, młodzieży akademickiej i harcerzy. Wśród znanych postaci uwiecznieni zostali wojewodowie łódzcy Aleksander Hauke-Nowak i Henryk Józewski, biskup łódzki Włodzimierz Jasiński. Część zdjęć poświęcona jest, towarzyszącemu obchodom, uroczystemu przekazaniu w darze Wojsku Polskiemu broni, w tym samolotów i karabinów maszynowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy