reklama
reklama

Ulica Piotrkowska po II wojnie światowej. Jak wyglądało serce Łodzi? Zobacz archiwalne zdjęcia!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachZabieramy Was w podróż w czasie – razem cofniemy się o kilkadziesiąt lat i zatrzymujemy się w Łodzi w latach 50. na ulicy Piotrkowskiej. Jak wówczas wyglądała ta ulica? Zajrzyjcie do galerii zdjęć i sprawdźcie, jak ta arteria prezentowała się w latach pięćdziesiątych XX wieku.
reklama

Ulica Piotrkowska - tętniące życiem serce Łodzi

Długość ul. Piotrkowskiej wynosi ok. 4,5 km, jej szerokość jest zaś zróżnicowana i zasadniczo zwiększa się z północy na południe. W części północnej wynosi ok. 17 m, natomiast w południowej wzrasta do ok. 26 m. Jest unikatowym w skali kraju zespołem XIX - wiecznej wielkomiejskiej zabudowy. Początkowo pełniła funkcję traktu biegnącego przez Puszczę Łódzką, łączącego Piotrków (ówczesną stolicę guberni piotrkowskiej) ze Zgierzem i Łęczycą.

Granicznymi punktami ulicy Piotrkowskiej są dwa place. Od północy pl. Wolności ograniczający ul. Piotrkowską oraz pl. Niepodległości ograniczający ją od południa.

Wzdłuż ulicy spotkać można wiele niezwykłych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Niespotykane są też podwórka, w których kryje się wiele historii, ale i punktów usługowych i gastronomicznych. Piotrkowska przyciąga łodzian i turystów niepowtarzalnym klimatem o każdej porze dnia i roku. To ulica kontrastów, która od zawsze skupia, jak w soczewce wszystko, co łódzkie.

reklama

Piotrkowska po II wojnie światowej

Tuż po zakończeniu II wojny światowej mówiło się, że Łódź powinna zostać nową stolicą Polski. Po tym, jak niemal totalnie zniszczono Warszawę w czasie okupacji, wiele wskazywało na wybór nowej stolicy. Zwłaszcza że Łódź przeżywała wówczas okres rozkwitu urbanistycznego i rozwoju kulturalnego. Nie bez powodu mówi się o okresie tuż powojennym jako czasie Wielkiej Łodzi.

W 1945 roku Polska znalazła się w centrum wpływów radzieckich. Miała to szereg rozmaitych konsekwencji, między innymi w postaci rewolucji własnościowej. W nowo powstałej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to władza decydowała o inwestycjach i gospodarce, również miejskiej. "Naprawiamy bruki, remontujemy domy" ‒ głosiły wówczas nagłówki gazet. Łódź nie wymagała jednak gruntownej odbudowy, jako że nie została mocno zniszczona w wyniku działań wojennych. W galerii możecie zobaczyć, jak wyglądała ulica Piotrkowska tuż po wojnie oraz w latach 50.

reklama

Zajrzyjcie do galerii i sprawdźcie, czy poznajecie wszystkie kadry z ulicy Piotrkowskiej!  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama