Reklama

Reklama

Zostawił Kirgistan dla Łodzi. Świetnie mówi po polsku [wideo I zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Adilet to 21-latek z Kirgistanu, który studiuje w Łodzi. Jest bardzo zdolnym programistą, ale nie tylko. W swoim życiu uczył już w szkole, kocha chemię, a do tego świetnie mówi po polsku. Spotkać go czasami można na trawie z laptopem. Mężczyzna chętnie zgłębia tajniki programowania na świeżym powietrzu.

Reklama

Studiuje w Łodzi, pochodzi z Kirgistanu

Adilet przyjechał do Łodzi 3 lata temu. 

- Zawsze chciałem pojechać do Europy, składałem podania na różne uczelnie. Uniwersytet Łódzki przyznał mi 50 % rabatu na studia, dlatego jestem w Łodzi - mówi Adilet.

Jego rodzina początkowo się sprzeciwiała wyjazdowi, ale z czasem zrozumiała, że to ogromna szansa dla młodego Adileta.

- W Europie studia są lepsze, w tej chwili mam dobre relacje z rodzicami - mówi student UŁ.

Mężczyzna też chwali poziom nauczania na Uniwersytecie Łódzkim. Po roku studiów czuje się pewniej w programowaniu.

Łódź: Adilet sam nauczył się polskiego

W Łodzi Adilet poznał przyjaciół, tutaj też wiele się nauczył. Mężczyzna studiuje programowanie i często można go spotkać z laptopem w ręku, na przykład na łonie natury. Co ciekawe, bardzo dobrze mówi po polsku. Języka nauczył się sam.

- Miałem problem z językiem, gdy tutaj przyjechałem. Nic nie rozumiałem. Po roku powiedziałem sobie, że jak się nie nauczę, to nie będę mógł normalnie żyć, pracować, znaleźć kolegów i koleżanki. Uczyłem się sam w domu. Oglądałem dużo polskich filmów - przyznaje Adilet.

W Kirgistanie Adilet był bardzo dobry z chemii, uczestniczył w olimpiadach przedmiotowych. Gdy skończył 18 lat pracował nawet jako nauczyciel w szkole. 

- Chcę się cały czas rozwijać. Programowanie mnie kręci. To jest niesamowite, że można usiąść przed komputerem i stworzyć praktycznie wszystko, co się chce. Zamierzam najpierw zdobyć doświadczenie w Europie, potem w Stanach Zjednoczonych, a po 10-15 latach wrócić do swojego kraju i tam zrobić coś znaczącego jako programista - wyznaje Adilet.

Jakie różnice kulturowe dostrzega między Polakami a mieszkańcami Kirgistanu?

- Polacy bardzo lubią swoją przestrzeń i szanują przestrzeń innych. W moim kraju w jednym domu mieszka po 7-10 osób. Młode małżeństwa przez rok lub kilka lat też mieszkają u rodziców. Tam nikt nie puka do drzwi - opowiada student Uniwersytetu Łódzkiego.

Zresztą sami obejrzyjcie rozmowę z Adiletem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy