W katastrofie z dnia 10 kwietnia 2010 roku zginęły też osoby z Łodzi i regionu.
Minęło 15 lat od katastrofy smoleńskiej
Większość z nas pamięta dokładnie ten dzień. 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie Tu-154 znalazło się 96 osób, by wspólnie odbyć delegację do Rosji; tam miały odbyć się wtedy uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Do tragedii lotniczej doszło o godz. 8:41. Nie przeżył nikt, kto znajdował się na pokładzie.
Zdjęcie samolotu Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r. / źródło: Wikipedia
Do Rosji zmierzali najważniejsi: prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele duchownych, ministerstw, organizacji kombatanckich oraz społecznych, szefowie instytucji państwowych.
Ofiary katastrofy z Łodzi i regionu
W tragedii smoleńskiej życie straciły osoby, które aktywnie działały w naszym województwie. Dziś chcielibyśmy wspomnieć ofiary, które pochodziły z Łodzi i regionu. Były to:
- Joanna Agacka-Indecka – urodziła się w Łodzi, była prezeską Naczelnej Rady Adwokackiej. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie pracowała jako wykładowczyni. W latach 1992–1993 pracowała w kancelariach w USA i Wielkiej Brytanii. 24 listopada 2007 roku na Krajowym Zjeździe Adwokatury została wybrana prezesem Naczelnej Rady Adwokacjkiej. Została uhonorowana Wielką Odznaką Adwokatura Zasłużonym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Roman Indrzejczyk – urodził się w Żychlinie, w powiecie kutnowskim. Był polskim prezbiterem rzymskokatolickim i kapelanem prezydenta RP, a także rektorem kaplic prezydenckich w latach 2005–2010.
- Stanisław Mikke – urodził się w Łodzi. Był polskim adwokatem, sędzią Trybunału Stanu, aktywistą społecznym, pisarzem. Pomagał także reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, a „Krótki film o zabijaniu” został zainspirowany jego opowiadaniem.
- Andrzej Błasik – urodził się w 1962 roku w Poddębicach. Był pilotem wojskowym, generałem broni Wojska Polskiego, a w 2007 roku został komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych. Pośmiertnie awansowano go do stopnia generała.
- Jolanta Dorota Szymanek-Deresz – urodziła się w 1954 roku w Przedborzu. Karierę rozpoczęła jako asesor sądowy w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie, w 2000 r. została podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 2000–2005 szefem Kancelarii Prezydenta RP. Była też posłanką V i VI kadencji.
- Paweł Janeczek o pseudonimie „Janosik” – urodził się w 1973 r. w Łodzi. Pełnił funkcję porucznika Biura Ochrony Rządu, dowódcy zmiany ochrony. Pośmiertnie awansowany na stopień kapitana BOR.
- Andrzej Michalak – urodził się w 1973 roku w Rawie Mazowieckiej. Był polskim lotnikiem i chorążym Sił Powietrznych Rzeczypospolitej. Pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.