reklama
reklama

Baza niedaleko Łodzi przygotowuje się na przyjęcie samolotów F-35. Piloci szkolą się w USA [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: st. sierż. Rafał Samluk/Sztab Generalny WP

Baza niedaleko Łodzi przygotowuje się na przyjęcie samolotów F-35. Piloci szkolą się w USA [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Kolejni polscy piloci szkolą się, by obsługiwać samoloty F-35. | foto st. sierż. Rafał Samluk/Sztab Generalny WP

Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieKolejni polscy piloci szkolą się, by obsługiwać samoloty F-35. Maszyny trafią w przyszłym roku do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w Łódzkiem.
reklama

Polskie Siły Powietrzne otrzymają w sumie 32 supermyśliwce, to najnowocześniejsze samoloty piątej generacji. Ich dostawy potrwają do 2030 roku. 

Polscy piloci szkolą się w USA

Samoloty, które trafią do Polski to wariant F-35A. Mają większy zasięg i udźwig uzbrojenia, w porównaniu do pozostałych. 

Koszt zakupu maszyn to 4,6 mld dolarów netto. F-35 mają współpracować z systemem Patriot, a także z samolotami F-16, które stacjonują m.in. w Łasku i co jakiś czas pojawiają się na lotach szkoleniowych w Łodzi.

Supermyśliwce powstają w firmie Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych. 

Zakup objął również system wsparcia i szkolenia. Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych, kolejni piloci ukończyli szkolenia.

reklama

"W bazie Gwardii Narodowej Ebbing w Arkansas odbyła się ceremonia ukończenia szkolenia lotniczego (Transition Course) kolejnych pilotów wielozadaniowego samolotu F-35A Lightning II. Przed nimi następny etap – kurs instruktorski. W USA łącznie ma zostać przeszkolonych 24 polskich pilotów, a pierwsi z nich zdobyli szlify już w październiku zeszłego roku. W tym tygodniu rozpoczął się również trening pierwszej grupy techników, która będzie stanowić początkową kadrę obsługi samolotu F-35 w Polsce"

- czytamy w poście.

reklama

Pierwsze -35 wylądują w bazie lotniczej w Łasku w 2026 roku. Kolejne rok później w bazie w Świdwinie. 

Rozbudowa bazy w Łasku

Przypomnijmy, że baza w Łasku przechodzi modernizację i przygotowuje się do przyjęcia supermyśliwców, które polska kupiła od Stanów Zjednoczonych. Prace trwają już trzeci rok i są mocno zaawansowane.

Dodajmy, że w 2019 roku w Łasku zakończono remont lotniska, który pochłonął blisko 100 mln zł.

Jak podaje polska-zbrojna.pl, zmodernizowano 2,5-kilometrowy pas startowy. Nie zrywano starej nawierzchni, położono na nią nową warstwę z betonu.

Pas lotniska w Łasku wyposażono ponadto w nowoczesny system odwadniania. 

reklama

Inwestycja była realizowana z amerykańskimi siłami powietrznymi. Amerykanie zbudowali bowiem dodatkowe 500 metrów pasa startowego

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo