Reklama

Czy pod Łodzią powstaną termy podobne do tych w Uniejowie? Przeanalizują to eksperci z Islandii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Czy pod Łodzią powstaną termy podobne do tych w Uniejowie? Przeanalizują to eksperci z Islandii - Zdjęcie główne

Być może niebawem pod Łodzią powstaną baseny z naturalnie podgrzewaną wodą. | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie W czerwcu br. będzie wiadomo, czy władze Koluszek dostaną pieniądze na wykonanie odwiertu, który potwierdzi obecność pod ziemią ciepłych wód. Po 29 maja miasto mają odwiedzić eksperci z Islandii, którzy przygotują analizę potencjału geotermalnego okolicy. Być może niebawem pod Łodzią będziemy mieli baseny termalne na podobieństwo tych w Uniejowie.

- Jeśli dostaniemy 15 mln zł, zaczniemy kopać jeszcze w tym roku - mówi Mateusz Karwowski, dyrektor wydziału inwestycji i rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Koluszkach.

Odwiert sięgnie na głębokość 1,6 kilometra.

Ciepłownictwo albo termy

- Na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych i po przeprowadzeniu szczegółowej ich analizy, Państwowa Służba Geologiczna ocenia potencjał geotermalny Gminy Koluszki jako średni i rekomenduje wykonanie kolejnych kroków inwestycyjnych. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż Koluszki są położone w strefie krańcowej zbiornika geotermalnego, co niesie za sobą istotne ryzyko nieosiągnięcia przewidywalnych parametrów złożowych - czytamy we wstępnej ocenie, którą dla samorządu w styczniu br. wykonał Państwowy Instytut Geologiczny i Badawczy.

Władze Koluszek najchętniej wykorzystałyby zasoby wód termalnych w ciepłownictwie. Pod ziemią znajdują się bowiem wody o temperaturze około 42 stopni Celsjusza, czyli nadające się do ogrzewania mieszkań. Ze względu na przewidywaną podwyższoną zawartość jodu następną, po ciepłownictwie, możliwością ich wykorzystania może być balneoterapia, czyli kąpiele zdrowotne, a jeszcze prościej mówiąc, termy podobne do tych, które znajdują się np. w Uniejowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy