reklama
reklama

Jazda komunikacją miejską w Łodzi i Zgierzu. „Widziałam jak starsza pani płakała, krzyczała z bezsilności”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Jazda komunikacją miejską w Łodzi i Zgierzu. „Widziałam jak starsza pani płakała, krzyczała z bezsilności” - Zdjęcie główne

W Zgierzu mieszkańcy poruszają się po mieście niskopodłogowymi autobusami miejskimi. Wszystkie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jednak nie rozwiązuje to problemu. | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieW Zgierzu mieszkańcy poruszają się po mieście niskopodłogowymi autobusami miejskimi. Wszystkie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jednak nie rozwiązuje to problemu. Tramwaje wysokopodłogowe sprawiają, że podróżni w różnym wieku mają problem, by z nich korzystać.
reklama

Podróżni poruszający się po Zgierzu i Łodzi mają problemy ze wsiadaniem do pojazdów. Dotyka to osoby starsze, matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Autobusy mogą przechylić się w stronę poziomu przystanku. Niestety nie wszystkie ulice są na tyle przystosowane, by to załatwiło sprawę.

Czy autobusy i tramwaje niskopodłogowe w Zgierzu się sprawdzają?

Mieszkańcy Łodzi i okolic 22 czerwca udali się na ulicę Piotrkowską i uczestniczyli w Pogrzebie Komunikacji Miejskiej. Pojawiła się tam pani Ola, która jest osobą niepełnosprawną i porusza się przy pomocy laski. Codziennie korzysta z tramwaju linii 6 oraz autobusów miejskich w Zgierzu, którymi dojeżdża do pracy, czy na zakupy.

Większość tramwajów zgierskiej szóstki jeździ wysokopodłogowych. Wysiadanie i wsiadanie do tramwaju jest bardzo trudne. Największy problem jest na Placu Kilińskiego, bo nie jest podbudowany. Wraz z mężem pisaliśmy pisma do Urzędu Miasta Zgierza z prośbą o podbudowanie lekkiego podjazdu do tramwaju. 

reklama

- mówi pani Ola.

Kolejnym problemem, jaki zauważa mieszkanka Zgierza, są rowerzyści oraz osoby jeżdżące na deskorolkach i hulajnogach po Placu Kilińskiego.

To jest absurdalne! Nie mam możliwości dojścia do tramwaju, bo co chwila drogę zajeżdża mi ktoś na hulajnodze lub deskorolce. Jest w mieście kilka stref wyznaczonych specjalnie dla nich, czy nie może pojawić się zakaz w obrębie przystanku, aby ułatwić funkcjonowanie tak naprawdę wszystkich podróżnych, bo jeżdżący mogą wpaść na każdego. Należy myśleć o osobach niepełnosprawnych i matkach pchających wózki z dziećmi. Tam podróżują osoby starsze, niepełnosprawne. Starość i niedołężność nie jest wyborem. Hulajnoga czy rower jest.

- dodaje.

reklama

Komunikacja miejska z ułatwieniami dla osób starszych i niepełnosprawnych 

Wszystkie autobusy miejskie w Zgierzu oraz Łodzi są niskopodłogowe, wyposażone w rampy wjazdowe i miejsca dla wózków inwalidzkich. Niestety nie wszystkie tramwaje MPK mogą pochwalić się tym samym.

Widziałam, jak starsza pani płakała, krzyczała z bezsilności, że nie może wsiąść. Motorniczy nie zareagował, ale nie wiem, czy widział. Z drugiej strony myślę , że widzi, bo to jest nagminna sytuacja. Ja sama ledwo mogłam wsiąść, ale jej pomogłam. To był drugi tramwaj podrząd, który był z wysokimi schodami.

- mówi pani Ola.

Poprosiliśmy o komentarz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

MPK Łódź dysponuje obecnie 129 tramwajami niskopodłogowymi. Dodam, że jesteśmy w trakcie dostawy nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma. Oczekujemy jeszcze na dostawę 16 takich pojazdów, które w najbliższych miesiącach dodatkowo zasilą nasz tabor. Tramwaje z tzw. wysoką podłogą to obecnie 140 pojazdów.

reklama

- informuje Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK Łódź.

Jeden z nowoczesnych tramwajów pojawił się już w Zgierzu, gdzie na zdjęciu uchwycili go internauci. Nie rozwiązuje to jednak problemu wysokopodłogowych tramwajów. MPK nie ma możliwości, by zagwarantować, że wszystkie tramwaje kursujące na danej trasie będą niskopodłogowe. 

Warto jednak zaznaczyć, że większość realizowanych obecnie połączeń wykonywanych jest pojazdami niskopodłogowymi.

- dodaje Piotr Wasiak.

Pasażerom pozostaje prosić o pomoc lub cierpliwie czekać na kolejne połączenie.

Komunikacja zastępcza, a dostępność dla osób niepełnosprawnych

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek 19 czerwca i piątek 23 czerwca na ulicy Zachodniej przy Legionów wykoleiły się tramwaje. Ruch został wstrzymany, a w trasę ruszyły autobusy zastępcze.

reklama

W poniedziałek [przyp. red. 19 czerwca] czekałam na tramwaj, potem była informacja o komunikacji zastępczej. Jechałam na zakupy, bo potrzebowałam kilku rzeczy do remontu. Uparłam się, że poczekam na ten autobus. Po półtorej godzinie się poddałam i pojechałam na pociąg na Kaliską. A tam kolejne opóźnienie o pół godziny. Byłam w domu przed 19.00, a miałam być przed 16.00. Nie mogła liczyć na komunikację miejską.

- mówi nam dalej pani Ola.

Niestety na trasie od Łodzi do Zgierza, na ulicy Łódzkiej nie przewidziano zatoczek i zajezdni autobusowych, ponieważ jedyną komunikacją miejską w tym miejscu są tramwaje. Brak postoju dla autobusu powoduje dezorientację podróżnych i utrudnienia w ruchu.

Dojście do autobusu to był dramat. Autobus stanął na zielonym świetle. Stał za blisko krawędzi i musieliśmy się przeciskać, żeby do niego wsiąść.

- mówi Maciek, licealista ze Zgierza.

Osobie na wózku byłoby bardzo trudno skorzystać z transportu w takich warunkach.

Przewóz osób niepełnosprawnych w gminie Łódź

Mieszkańcy Łodzi w ramach usług MPK mogą pojechać specjalnie przystosowanym busem.

Obecnie Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych dysponuje 23 pojazdami w pełni przystosowanymi do przewodu niepełnosprawnych pasażerów, w tym 16 samochodami wyposażonymi w windę do załadunku osób na wózkach inwalidzkich. 

- informuje MPK Łódź.

Możliwe jest wykupienie abonamentu na regularne przejazdy lub na jednorazowe okazjonalne połączenie. 

Podróżni w zależności od tego, jaką opcję wybiorą, zapłacą za przejazd od 7 do 12 złotych. Ponieważ transport w tej cenie obowiązuje na terenie gminy Łódź, każdy kilometr poza strefą kosztuje dodatkowe 1,40 zł.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama