Odwiedziny Grobów Pańskich to tradycja najbardziej kultywowana w Polsce, na Litwie, Białorusi i w Ukrainie. Szczególnie w liturgii katolickiej, ma ono ogromne znaczenie, symbolizuje grób Chrystusa. Wierni, przychodząc do kościoła, modlą się przy Grobie Pańskim i oczekują na Wielkanoc.
Tradycja Grobów Pańskich
Początki tej tradycji pojawiły się jeszcze we wczesnym średniowieczu, a przez okres XVIII stulecia na chwilę została zapomniana. W czasie dawnej Rzeczypospolitej tradycja odwiedzin Grobów Pańskich została także wzbogacona w biało-czerwone, patriotyczne nawiązania.Groby Pańskie, nie zostały zapomniane także w okresie PRL. Często ich projektowanie, zawierało także, inne niż duchowe przekazanie. Obecnie zawierają one nawiązanie do wielu, istotnych nie tylko dla wiary, aspektów społecznych.
Święta Wielkanocne w Łodzi i okolicach
Czym tak naprawdę jest Grób Pański? Jak mówią wytyczne w Mszale Rzymskim, w kaplicy adoracji zwanej Grobem Pańskim musi być ołtarz, może być przenośny i tabernakulum, w którym znajduje się Najświętszy Sakrament.W Wielki Piątek ciało Chrystusa (monstrancja) zostaje umieszczone w Grobie Pańskim. Przez całą Wielką Sobotę wierni czuwają nad grobem Jezusa, modląc się i czekając na Wielkanoc. Postawione są też warty, które pełnią m.in. druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej czy harcerze.
Zobaczcie galerię wyjątkowych Grobów Pańskich z Łodzi i okolic. W galerii m.in. ołtarze parafii z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Ozorkowa, Wolborza, Aleksandrowa Łódzkiego, Karlina, Ksawerowa, Bełchatowa, Konstantynowa Łódzkiego, Rzgowa, Pabianic, Zgierza i Piotrkowa Trybunalskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.