Reklama

Reklama

Ksiądz wydalony z kapłaństwa za pedofilię. Był kapelanem w ośrodku pod Żychlinem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Ksiądz wydalony z kapłaństwa za pedofilię. Był kapelanem w ośrodku pod Żychlinem - Zdjęcie główne

Ksiądz Piotr S. do niedawna pracował pod Żychlinem | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Po wieloletnim śledztwie, ksiądz Piotr S. na dobre będzie musiał zrzucić sutannę. W ubiegłym tygodniu duszpasterz otrzymał z diecezji łowickiej dekret watykańskiej kongregacji wydalający go z kapłaństwa. Mężczyzna dopuścił się szeregu przestępstw seksualnych wobec osób nieletnich, a sprawę tuszować mieli biskupi łowiccy. Jeszcze w ubiegłym roku S. pracował w ośrodku pod Żychlinem.

Reklama

Kolejne parafie, kolejne ofiary

 

Sprawę Piotra S. badało OKO.press. Już w 1996 roku kuria łowicka otrzymała sygnał, że ksiądz wykorzystuje seksualnie chłopców. Przestępstwa kapłana przez lata tuszować mieli biskupi - zmarły w 2019 r. Alojzy Orszulik oraz urzędujący obecnie Andrzej Dziuba. Piotr S. był przerzucany z parafii do parafii.

W 2002 roku w Skierniewicach jego ofiarą padł 12-letni wówczas Janusz, będący ministrantem w parafii, w której pracował S. Duszpasterz miał wykorzystywać go seksualnie przez dwa lata. Janusz, jako dorosły już człowiek, złożył w 2011 roku zawiadomienie w kurii łowickiej. 

Ze Skierniewic Piotr S. został przeniesiony przez biskupa Andrzeja Dziubę do Sochaczewa, gdzie - jak ustaliło OKO.press - uwiódł swojego byłego ucznia, 22-letniego mechanika Karola. 

Od 2016 roku Piotr S. był wikariuszem w jednej z parafii pod Żychlinem, jeszcze w 2020 roku pracował natomiast jako kapelan w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w podżychlińskich Skrzeszewach. Po ubiegłorocznych publikacjach OKO.press stracił posadę, a bp Dziuba zapewnił mu nową przystań. Bikup zapewnia, że S. nie ma tu żadnego kontaktu z dziećmi. 

Piotr S. wydalony. Pociągnie za sobą biskupa?

 

Po zawiadomieniu złożonym przez Janusza, w 2012 roku bp Andrzej Dziuba wszczął postępowanie kanoniczne w sprawie Piotra S. Prowadzone było ono jednak opieszale i samo dochodzenie wstępne trwało aż trzy lata. Dopiero w 2015 roku duszpasterz został odsunięty od pracy z dziećmi. 

Śledztwo trafiło na właściwe tory w 2018 roku, kiedy decyzją Watykanu postanowiono je powtórzyć. Poprowadził je abp. Wojciech Polak. Kardynał uznał Piotra S. winnym zarzucanych mu czynów i  wydalił z kapłaństwa. Decyzję te podtrzymała watykańska kongregacja. 8 grudnia S. otrzymał z kurii łowickiej dekret w tej sprawie. Należy dodać, że na wyrok czeka też biskup Andrzej Dziuba, który miał zatajać przestępstwa księdza. 

- Kongregacja Nauki Wiary dekretem z dnia 22 października 2021 r., potwierdziła dekret Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski z dnia 25 listopada 2020 r., orzekający wydalenie księdza Piotra S. ze stanu duchownego z powodu przestępstw seksualnych z nieletnimi. Dnia 8 grudnia 2021 r., dekret Kongregacji Nauki Wiary został wręczony ks. Piotrowi Staniszewskiemu – pisze, cytowany przez OKO.press, sekretarz prymasa w mailu do Janusza.

Dekret Kongregacji Nauki Wiary nie jest prawomocny. Piotr S. może odwołać się od niego w ciągu 60 dni do instancji apelacyjnej przy Trybunale Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy