reklama
reklama

Kwalifikacja wojskowa – czy powinna być obowiązkowa dla kobiet?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Kwalifikacja wojskowa – czy powinna być obowiązkowa dla kobiet? - Zdjęcie główne

Za niestawienie się na komisję wojskową grożą kary. | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieW Polsce od 2009 roku nie mamy obowiązkowej służby wojskowej. Jednak wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat, są zobowiązani do odbycia kwalifikacji wojskowej.
reklama

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej

W tym roku w powiecie zgierskim obowiązek stawienia się na kwalifikację wojskową otrzymało ponad 900 osób. Do komisji stawić muszą się mężczyźni z rocznika 2004. Na tym jednak nie koniec. Wezwanie otrzymały również osoby urodzone w latach 1999-2003. 

Dodano informacje dla kwalifikacji przeprowadzonej w 2021 i 2022 roku.

Osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

- obwieszczenie wojewody łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego.

Udało nam się porozmawiać z kilkoma osobami, które stawiły się do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Zgierzu. Wewnątrz czekało kilkanaście osób, głównie mężczyzn, ale było też kilka kobiet. Jeden z mundurowych pilnował, by do środka wchodzili tylko interesanci.

reklama

Dostałem wezwanie jakoś w kwietniu. Jak trzeba, to trzeba. Najpierw wypełniałem dokumenty, teraz czekam na lekarza, ale sprawnie to idzie. 

- mówi nam Tomek, jeden z wezwanych na kwalifikację wojskową.

Kwalifikacja wojskowa a wojsko

Samo stawienie się na wezwanie nie oznacza wstąpienia do wojska. Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie czy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są zdolni do pełnienia służby wojskowej. 

Jestem na etapie szukania kierunku studiów. Myślałem o tym, żeby zostać wojskowym. Wydaje mi się jednak, że na razie będę się starał dostać na bezpieczeństwo narodowe.

- mówi Maciej, tegoroczny maturzysta.

Są jednak i tacy, którzy traktują stawienie się na kwalifikację wojskową jako przykrą konieczność.

reklama

Nie miałem ochoty tu dziś przyjeżdżać. Jednak skoro to obowiązek to musiałem. Przyznali mi kategorię A, choć myślę, że większość taką dostaje. Mam nadzieję, że nigdy do niczego mi się to nie przyda. 

- mówi Michał, jeden z wezwanych na kwalifikację wojskową.

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji

Na terenie powiatu zgierskiego kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 8 maja. Wezwani muszą stawić się przy ul. Piątkowskiej 83F w Zgierzu między godziną 11.00 a 18.00. Na ten dzień konieczne jest wybranie dnia wolnego, jednak zostaje on usprawiedliwiony.

Osoby, które nie otrzymały wezwania, a wg wytycznych powinny stawić się na komisję, mają obowiązek to zrobić. Brak imiennej wiadomości nie zwalnia ich z informacji  zamieszczonej w obwieszczeniu wojewody.

reklama

Za niestawienie się na kwalifikację wojskową grożą kary.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny nałożona zostanie na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywna w celu przymuszenia, albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej […].

- obwieszczenie wojewody łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego.

Kobiety na kwalifikacji wojskowej

Nie tylko mężczyźni stawiają się, by sprawdzić swoją zdolność do służby wojskowej. Kobiety, które urodziły się w latach 1999-2004 muszą stawić się przed komisję, by uzyskać kwalifikację wojskową. Dotyczy to kobiet, które kończą edukację w liceach lub szkołach wyższych, na kierunkach mundurowych.

reklama

Jestem po szkole mundurowej, więc byłam przygotowana na takie wezwanie. Myślę, że to fajna sprawa, choć nie widzę wielu dziewczyn. Może poza mną dziś były jeszcze trzy. Moim zdaniem dobrze, że to nie jest obowiązkowe dla kobiet. Jeśli będą chciały to znajdą sposób, ale lepiej bez przymusu.

- mówi Julia, absolwentka Liceum Mundurowego w Łodzi.

Podobne zdanie mają mężczyźni, którzy stawili się na kwalifikacji.

Mnie to wszystko jedno. Mogą przychodzić. Nie uważam, żeby to było jakieś niesprawiedliwe, że my musimy, a one nie. Nigdy się nad tym szczególnie nie zastanawiałem. 

- dodaje Tomasz, jeden z wezwanych.

 Kwalifikacja wojskowa w powiecie zgierskim potrwa do 26 czerwca 2023 roku.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama